3 mins read

НИМХ: Зимата на 2025 е най-студената за последните шест години

Рекордно студен февруари беляза зимния сезон в България

Зимата на 2025 година се оказа най-студеният зимен сезон през последните шест години, въпреки че като цяло беше относително топла. Това сочат данните от анализа на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Специалистите отбелязват, че тази зима се характеризира и с по-обилни валежи в сравнение с предходните три зимни сезона.

Според информацията от НИМХ, астрономическата зима е започнала с настъпването на зимното слънцестоене на 21 декември 2024 година и е продължила до пролетното равноденствие на 20 март 2025 година. Метеорологичната зима обхваща периода от 1 декември 2024 година до 28 февруари 2025 година.

Наблюденията показват, че декември и януари са били сравнително топли месеци, но февруари се оказва най-студеният февруари от 2013 година насам, което е направило тази зима най-малко топлата за последните шест години.

Температурни рекорди

Най-високата измерена температура през зимния сезон е отчетена във Велико Търново на 28 януари – 23,0 градуса по Целзий. На другия полюс, най-ниската минимална температура в населено място е регистрирана на 22 февруари в град Главиница, област Силистра – минус 22,5 градуса. На планинските върхове рекордът за най-ниска температура принадлежи на връх Мусала, където на 20 февруари са отчетени минус 23,1 градуса.

Сезонните количества валежи в по-голямата част от страната са били около или над климатичната норма. Това се дължи основно на значителните валежи през месец декември, докато януари и февруари са били относително сухи.

Обилни снеговалежи

Най-масови валежи от сняг е имало през периода 12-14 януари – предимно в Южна България, както и през периода 17-20 февруари – на територията на цялата страна. Най-обилни снеговалежи са регистрирани през периода 23-27 декември, но предимно в Предбалкана и по северните склонове на планините.

Най-висока снежна покривка в населено място беше измерена на 27 декември в село Манастир, област Смолян – 115 сантиметра, а на планински връх – 185 сантиметра на връх Ботев на 13 януари„, посочват от НИМХ.

Значими метеорологични събития

През периода 23-28 декември през Балканите е преминал средиземноморски циклон, който е създал сложна зимна метеорологична обстановка в страната. Имало е повсеместни валежи, отначало от дъжд и сняг, като постепенно почти навсякъде дъждът е преминал в сняг. В много райони валежите са били обилни. Най-много сняг с образуване и задържане на снежна покривка е имало в Предбалкана, в областите Ловеч, Габрово и Велико Търново. Най-тежка е била ситуацията в районите на Троян, Тетевен и Ловеч. В комбинация с умерен и силен вятър по планинските проходи са се образували навявания.

През периода 24-27 декември в много станции в Източна България е бил регистриран силен вятър със скорост над 14 метра в секунда. Високи вълни са заляли плажовете в Бургас и Ахтопол, където отчетените пориви на вятъра са били съответно 28 метра в секунда в Бургас на 25 и 26 декември и 23 метра в секунда в Ахтопол на 26 декември. Вълнението на морето е достигнало 5-6 бала.

В периода 16-19 февруари страната ни е попаднала под комбинирано влияние на антициклон на север и преминаващ през южните райони от Балканския полуостров средиземноморски циклон. Снежна покривка се е образувала дори по Черноморието и в Горнотракийската низина. Вследствие на интензивните снеговалежи и ниските температури е била усложнена пътната обстановка в Източна България. В някои общини на област Варна е било обявено частично бедствено положение.

В началото на периода 20-24 февруари валежите са спрели. Тогава в повечето райони са измерени и най-ниските температури за месеца (до минус 21 градуса). След 20 февруари на много места е имало и по повече от 5 поредни дни с минимална температура под минус 10 градуса – студена вълна.

Агрометеорологични условия

Агрометеорологичните условия през зимата на 2025 година са се характеризирали с по-топло от обичайното за сезона време и ясно изразени валежни и сухи месеци за цялата страна. В резултат на тези условия в края на зимата и преди началото на активната вегетация влагозапасите в еднометровия слой при зимните житни култури в по-голямата част от земеделските райони са 75-85% от пределната полска влагоемност, което е незадоволително за сезона, отбелязват от НИМХ.

В края на февруари в Кнежа, Драгоман и Добрич са били регистрирани минимални температури до и под минус 20 градуса. Тези стойности са критични за част от излезлите от принудителен покой ранноцъфтящи овошки в Североизточна България.

Речни нива

През зимния сезон са били регистрирани краткотрайни повишения на речните нива в Дунавския водосборен басейн. По-значителни повишения е имало в резултат на валежи в последното десетдневие на декември във водосборите на реките Осъм, Янтра и Русенски Лом. Поради ниските температури на въздуха през януари и февруари са били регистрирани ледови явления (основно ледена покривка и брегови лед) главно в планинските части от водосборите на реките Искър, Вит, Осъм, Янтра и Русенски Лом.

В Черноморския, Източнобеломорския и Западнобеломорския водосборни басейни речните нива са останали без съществени изменения през по-голямата част от зимния сезон.

Dunavmost.com

Previous Story

Тома Биков: Конституционният съд е полуполитически орган, който дължи обяснение на гражданите

Next Story

България загуби легендарен щангист

Latest from Blog

11 неща, които да обмислите, преди да изберете стратегия за слот игри

Изборът на стратегия за слот игри може значително да повлияе на преживяването и резултатите ви. Независимо дали играете за забавление или с цел постигане на дългосрочна стабилност в печалбите, има няколко важни

6-годишно момче продава играчките си, за да събере пари за лечение

Малкият Илиян: Лечението ми е по-важно от играчките Шестгодишно дете от великотърновското село Сушица е принудено да продава играчките си, за да събере средства за лечение на рядко автоимунно заболяване. Илиян страда

Владимир Чуков: Имамоглу е реалната заплаха за властта на Ердоган

Борбата за Истанбул се превръща в битка за властта в цяла Турция Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, който наскоро подаде документи за кандидат-президент на Народнорепубликанската партия, е изправен пред поредно правно предизвикателство,

Владимир Чуков: Имамоглу е реалната заплаха за властта на Ердоган

Борбата за Истанбул се превръща в битка за властта в цяла Турция Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, който наскоро подаде документи за кандидат-президент на Народнорепубликанската партия, е изправен пред поредно правно предизвикателство,
Go toTop