
Рекордно студен февруари беляза зимния сезон в България
Зимата на 2025 година се оказа най-студеният зимен сезон през последните шест години, въпреки че като цяло беше относително топла. Това сочат данните от анализа на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Специалистите отбелязват, че тази зима се характеризира и с по-обилни валежи в сравнение с предходните три зимни сезона.
Според информацията от НИМХ, астрономическата зима е започнала с настъпването на зимното слънцестоене на 21 декември 2024 година и е продължила до пролетното равноденствие на 20 март 2025 година. Метеорологичната зима обхваща периода от 1 декември 2024 година до 28 февруари 2025 година.
Наблюденията показват, че декември и януари са били сравнително топли месеци, но февруари се оказва най-студеният февруари от 2013 година насам, което е направило тази зима най-малко топлата за последните шест години.
Температурни рекорди
Най-високата измерена температура през зимния сезон е отчетена във Велико Търново на 28 януари – 23,0 градуса по Целзий. На другия полюс, най-ниската минимална температура в населено място е регистрирана на 22 февруари в град Главиница, област Силистра – минус 22,5 градуса. На планинските върхове рекордът за най-ниска температура принадлежи на връх Мусала, където на 20 февруари са отчетени минус 23,1 градуса.
Сезонните количества валежи в по-голямата част от страната са били около или над климатичната норма. Това се дължи основно на значителните валежи през месец декември, докато януари и февруари са били относително сухи.
Обилни снеговалежи
Най-масови валежи от сняг е имало през периода 12-14 януари – предимно в Южна България, както и през периода 17-20 февруари – на територията на цялата страна. Най-обилни снеговалежи са регистрирани през периода 23-27 декември, но предимно в Предбалкана и по северните склонове на планините.
„Най-висока снежна покривка в населено място беше измерена на 27 декември в село Манастир, област Смолян – 115 сантиметра, а на планински връх – 185 сантиметра на връх Ботев на 13 януари„, посочват от НИМХ.
Значими метеорологични събития
През периода 23-28 декември през Балканите е преминал средиземноморски циклон, който е създал сложна зимна метеорологична обстановка в страната. Имало е повсеместни валежи, отначало от дъжд и сняг, като постепенно почти навсякъде дъждът е преминал в сняг. В много райони валежите са били обилни. Най-много сняг с образуване и задържане на снежна покривка е имало в Предбалкана, в областите Ловеч, Габрово и Велико Търново. Най-тежка е била ситуацията в районите на Троян, Тетевен и Ловеч. В комбинация с умерен и силен вятър по планинските проходи са се образували навявания.
През периода 24-27 декември в много станции в Източна България е бил регистриран силен вятър със скорост над 14 метра в секунда. Високи вълни са заляли плажовете в Бургас и Ахтопол, където отчетените пориви на вятъра са били съответно 28 метра в секунда в Бургас на 25 и 26 декември и 23 метра в секунда в Ахтопол на 26 декември. Вълнението на морето е достигнало 5-6 бала.
В периода 16-19 февруари страната ни е попаднала под комбинирано влияние на антициклон на север и преминаващ през южните райони от Балканския полуостров средиземноморски циклон. Снежна покривка се е образувала дори по Черноморието и в Горнотракийската низина. Вследствие на интензивните снеговалежи и ниските температури е била усложнена пътната обстановка в Източна България. В някои общини на област Варна е било обявено частично бедствено положение.
В началото на периода 20-24 февруари валежите са спрели. Тогава в повечето райони са измерени и най-ниските температури за месеца (до минус 21 градуса). След 20 февруари на много места е имало и по повече от 5 поредни дни с минимална температура под минус 10 градуса – студена вълна.
Агрометеорологични условия
Агрометеорологичните условия през зимата на 2025 година са се характеризирали с по-топло от обичайното за сезона време и ясно изразени валежни и сухи месеци за цялата страна. В резултат на тези условия в края на зимата и преди началото на активната вегетация влагозапасите в еднометровия слой при зимните житни култури в по-голямата част от земеделските райони са 75-85% от пределната полска влагоемност, което е незадоволително за сезона, отбелязват от НИМХ.
В края на февруари в Кнежа, Драгоман и Добрич са били регистрирани минимални температури до и под минус 20 градуса. Тези стойности са критични за част от излезлите от принудителен покой ранноцъфтящи овошки в Североизточна България.
Речни нива
През зимния сезон са били регистрирани краткотрайни повишения на речните нива в Дунавския водосборен басейн. По-значителни повишения е имало в резултат на валежи в последното десетдневие на декември във водосборите на реките Осъм, Янтра и Русенски Лом. Поради ниските температури на въздуха през януари и февруари са били регистрирани ледови явления (основно ледена покривка и брегови лед) главно в планинските части от водосборите на реките Искър, Вит, Осъм, Янтра и Русенски Лом.
В Черноморския, Източнобеломорския и Западнобеломорския водосборни басейни речните нива са останали без съществени изменения през по-голямата част от зимния сезон.
Dunavmost.com