
Администрацията на Тръмп нанася удар върху световната хуманитарна дейност
Драстичните съкращения на чуждестранната помощ от Съединените американски щати, наложени от администрацията на президента Доналд Тръмп, са предизвикали „сеизмичен шок“ в световната хуманитарна дейност. Тревожното предупреждение дойде от Том Флетчър, ръководител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA), който изрази сериозни опасения, че „много хора ще умрат“ в резултат на тези мерки, съобщава БГНЕС.
По думите на Флетчър, в момента около 300 милиона или повече души по света се нуждаят от спешна хуманитарна помощ. На проведената пресконференция той не скри тревогата си от мащаба на проблема: „Много хора ще умрат, защото тази помощ пресъхва“, заяви категорично представителят на ООН.
Глобални последици от решенията на Белия дом
След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари 2025 година, Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID) се превърна в основна мишена на плановете за бюджетни съкращения. Последиците от тази политика вече се усещат в различни точки на света.
Ситуацията се влоши драстично, след като администрацията първоначално замрази цялата чуждестранна помощ за преразглеждане, а миналата седмица Държавният департамент на САЩ обяви, че ще прекрати цели 83% от договорите на USAID.
„В цялото семейство на ООН и нашите партньори всеки ден правим труден избор за това кои животи ще трябва да приоритизираме, кои животи ще трябва да се опитаме да спасим“, призна Флетчър. Той същевременно отбеляза, че международната хуманитарна система е била „прекалено зависима от финансирането от САЩ„.
Бюджетен дефицит и намален обхват на помощта
Според изчисленията на ООН от декември миналата година, за осигуряване на адекватна хуманитарна помощ през 2025 година ще са необходими 47,4 милиарда долара. Дори тази значителна сума обаче би била достатъчна за подпомагане на едва около 190 милиона души от всички нуждаещи се.
Без американското финансиране, което според Флетчър „е спасило стотици милиони животи“, прогнозният обхват на хуманитарната помощ, която ООН може да предостави, се свива допълнително.
„В момента имам колеги в Женева, които се опитват да определят как бихме могли да дадем приоритет на спасяването на 100 милиона живота и какво би ни струвало това през следващата година“, сподели ръководителят на OCHA, подчертавайки мащаба на кризата, пред която са изправени хуманитарните организации.
Dunavmost.com