
Председателят на Конституционния съд категорично отхвърли твърденията за задкулисни договорки при разглеждането на делото
Конституционният съд (КС) изпрати официално своето становище относно установените нарушения в изборния процес до прокуратурата. Институцията ще трябва да определи дали има извършени престъпления във връзка с вота и кой носи отговорност за неправилно отчетените гласове в проблемните секции.
Председателят на Конституционния съд Павлина Панова разкри пред Bulgaria ON AIR, че вече са изпратени копия от решението по изборното дело към Народното събрание, Централната избирателна комисия, всички податели на искания по делото, както и към Върховната касационна прокуратура на изпълняващия функции главен прокурор Борислав Сарафов.
В своето изявление Павлина Панова категорично отхвърли твърденията за задкулисни договорки при разглеждането на делото.
„Не знам с кого би трябвало да сме в заговор. КС не работи по собствена инициатива, той винаги е сезиран от някой заинтересован субект. КС по конкретното дело – то е резултат от обединени 5 дела, сезирани сме от депутати от 50-ото и 51-ото НС. Никой не е упражнявал натиск върху КС с оглед постигане на конкретни резултати от нашето конституционно дело. Резултатите са такива, каквито доказателствата посочиха“, категорична е Панова.
Кой носи отговорност за съхранението на бюлетините?
Както Конституционният съд, така и вещите лица, които извършиха повторно преброяване на бюлетините, бяха единодушни, че трябва да се търси отговорност от лицата, ангажирани с предаването и съхранението на изборните материали.
„Общинската администрация е отговорна за съхранението на бюлетините след приключване на изборния ден, отговорен е кметът, да посочи помещение, в което да се съхраняват, да е заключено“, поясни председателят на КС.
Александър Андреев, вещо лице по делото и бивш председател на Централната избирателна комисия (ЦИК), разкритикува разпространението на невярна информация от парламентарната трибуна.
„От трибуната на НС беше допуснато да се кажат неверни неща по отношение на това кога е поискано от ЦИК да извърши проверка по отношение на тези 7 секции. Това е направено на 21-ви, а не на 7-и както беше казано. В тази връзка тази отговорност трябва да бъде потърсена и от ЦИК, и от всички отговорни институции“, призова Андреев.
Възможно ли е цялостно касиране на вота?
Според експертите, цялостно касиране на изборите би било възможно само при мащабна проверка на всички избирателни секции.
„Всичките 31 района и включително в чужбина. Както пише и в решението на КС, няма посочени доказателства в тази посока и поради това не е допуснато. Това решение трябва да е добре мотивирано и да бъдат посочени нарушения във всички секции“, уточни Андреев.
В документа на конституционалистите се отбелязва също необходимостта от подобрение в обучението на членовете на секционните избирателни комисии (СИК).
Dunavmost.com