
Епизод на телевизия „Епархийски глас“ изчезна от YouTube без обяснение за мотивите
Последният епизод на предаването „70х7“ на телевизия „Епархийски глас“ беше премахнат от YouTube-канала на медията по искане на Българския патриарх Даниил. Информацията за това предоставя православният сайт Двери.бг.
Въпросният епизод представя дискусия за религиозното образование в българските училища с участието на четирима експерти в областта: Знеполски епископ Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария, Цветомира Антонова – дългогодишен учител по история в столичното училище „Увекинд“, Полина Спирова – преподавател по религиозна педагогика в Богословския факултет на Софийския университет и Димитър Спасов – преподавател и директор на Енорийския център на столичния храм „Покров Богородичен“.
В разговора участниците обсъждат възможностите за религиозно ограмотяване на съвременните български деца, предизвикателствата пред този процес, както и необходимостта от създаване на сътрудничество между Българската православна църква, Министерството на образованието и науката и други институции за подобряване на религиозната просвета в българските училища.
Какво обсъждаха участниците?
Знеполски епископ Мелетий разясни в предаването позицията, че религиозното образование в училищата не трябва да се бърка с вероучение или църковен живот. Според него става дума за ограмотяване, а не за дублиране на духовната дейност в енориите.
„Аз така разбирам нещата, надявам се да не бъркам, че идеята за религия в българското училище е следната: Не става дума за вероучение; не става дума за църковен живот. Не става дума за дублиране на духовната дейност към енориите, към джамиите или към другите духовни молитвени центрове“, заяви епископ Мелетий.
Той подчерта, че Светият Синод на Българската православна църква няма очаквания за нещо различно и посочи, че инициативата дава избор – родителите могат да изберат между „Религия – Православие“, „Религия – Ислям“ или неконфесионалното религиозно образование.
Цветомира Антонова изрази мнение, че въвеждането на задължителен предмет „Религия“, без това да бъде разбрано и подкрепено от голяма част от обществото, на този етап е само добро пожелание. Тя призова за промяна в нагласата, че учителите по религия идват в училище, за да „спасяват и проповядват„.
„Лично аз също смятам, че въвеждането на задължителна религия, без това да бъде задължително обучение по религия, без това да бъде подкрепено от голяма част от обществото, да бъде разбрано, да бъде осъзнато, на този етап е просто едно добро пожелание,“ посочи Антонова.
Полина Спирова акцентира върху доброволния принцип, изтъквайки, че задължителността не трябва да бъде налагана.
„Има опасност голяма част или част от нашето общество да се почувства насилено децата да учат религия. А ние, хората, които се занимаваме с тези неща, винаги сме искали да работим за това родителите да възжелаят децата им да учат религия, да се ограмотят,“ коментира Спирова.
Димитър Спасов сподели опита си от работата с деца в неделното училище на Енорийския център, като подчерта ключовата роля на принципа на свободата.
„Един от основните принципи, които спазваме тук, е, че нашите курсове са свободно пространство. Това означава, че всяко едно дете, което идва тук – те са между девет-десет и до шестнадесет-седемнадесет годишна възраст – идва по собствено желание,“ разказа Спасов.
Консенсус и цензура
В края на дискусията участниците изразиха удовлетворение от обменените мисли и постигнаха съгласие, че духовниците, учителите и преподавателите трябва не само да говорят, но и да показват на своите ученици какво представляват свободата в Христа, разсъдителността и любовта към Бога и ближния.
Интересното в случая е, че не са ясни мотивите за налагането на цензура върху последния епизод на предаването. Според Двери.бг, тези причини не са изяснени дори на екипа на „70х7“.
Въпреки сваленото видео, публикуваните цитати от дискусията показват конструктивен разговор с множество гледни точки по темата за религиозното образование, без явни противоречия или скандални изказвания, които биха могли да предизвикат такава реакция.
Dunavmost.com