
Социолог: Формацията около Доган може да не премине 4-процентната бариера при следващи избори
Сериозно напрежение възникна в управляващото мнозинство след среднощното гласуване на бюджета, подкрепено от „ДПС – Ново начало“. Депутатите около Ахмед Доган, които досега оказваха подкрепа на правителството, излязоха с декларация, в която изразиха съмнения за задкулисни договорки между управляващите и Делян Пеевски.
Социологът Петко Петков, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл„, коментира в „Интервюто в Новините на NOVA“ дали ситуацията представлява сериозен проблем или е просто „буря в чаша вода“.
Според анализа на Петков, няма да се стигне до нови избори, а случващото се е по-скоро спекулативно действие, целящо създаване на напрежение.
„Такива ситуации ще ни се случват доста често. Но тук по-скоро имаше такъв ход за всяване на напрежение и ДПС–ДПС като че ли се хванаха на тази въдица и виждате какъв хубав материал през целия ден се получи – отговори, декларации, които едва ли имат някакъв чисто политически смисъл за държавата“, заяви Петков.
Необходимост от диалог за избор на регулатори
В интервюто бе засегната и темата за избора на регулатори, въпрос който остава нерешен в продължение на дълго време. Изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл“ посочи, че е необходим конструктивен диалог между политическите сили.
„Най-хубавото е българските политици да седнат и да разговарят не по този начин – ние сме опозиция, ние сме управляващи, а наистина да се опитат най-накрая да ги изберат“, подчерта социологът.
Рискове за „ДПС – Ново начало“ при оттегляне на подкрепата
На въпрос какво биха спечелили от ДПС около Ахмед Доган, ако оттеглят подкрепата си към управляващите, Петков направи сериозно предупреждение:
„Ако „Демокрация, права и свободи – ДПС“ излезе от това правителство, тяхното бъдеще става все по-несигурно и може да не минат 4-процентната бариера след време. Защото сега, когато те влязоха в тази четворна коалиция, ние видяхме, че подкрепата за тях намаля. Тоест, при едно излизане от правителството, подкрепата също ще бъде още по-надолу. И означава, че тази партия може да не влезе в българския парламент. Това е сериозен казус, който тези политици от тази формация трябва да разберат“.
Така социологът очертава сложната политическа ситуация, в която „ДПС – Ново начало“ рискува не само позициите си в настоящата конфигурация, но и бъдещето си като парламентарно представена политическа сила.
Dunavmost.com