1 min read

Полицейска държава: Хората на труда получават 3 пъти по-малко от чиновниците в МВР

Васил Велев: Недопустимо е да получаваш и пенсия, и заплата от бюджета

Правителството не успя да постигне задоволителен резултат при консолидирането на бюджета и ограничаването на дефицитите, което би позволило членството на България в Еврозоната през 2026 година. Това заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в сутрешния блок на телевизия „Bulgaria ON AIR“.

Според Велев, именно заради незадоволителните резултати, АИКБ се е въздържала от подкрепа на бюджета.

„Няма откъде да дойде такъв ръст на приходите при стагнираща икономика и сравнително умерена инфлация. Последните две години и следващите три ръстът на приходите ще бъде между 2 и 4 милиарда, а тази година се очаква ръст на приходите от 18 милиарда“, изтъкна председателят на АИКБ.

Тройна разлика между държавен и частен сектор

В интервюто Велев подчерта, че 2024 година е завършила с 26% преднина на бюджетните заплати спрямо възнагражденията в реалния сектор. Особено критичен е бил към разходите за служителите в МВР.

„Сега, в някои сектори, тръгвайки от това високо ниво, правим нов голям ръст на разходите за персонал в бюджетната сфера. Стигаме до едни нива, в които служител в МВР струва месечно средно 7000 лева в реалния сектор. В икономиката разходите за персонал са от порядъка на 2350 лева. Трябва ли да има три пъти по-високи разходи за персонал? Това е символ за една полицейска държава, в която хората на труда получават три пъти по-малко от чиновниците в МВР, настоя Велев пред „Bulgaria ON AIR“.

Пенсионери в администрацията и справедливост при пенсиите

Председателят на АИКБ смята, че е необходимо поетапно освобождаване на пенсионерите от бюджетната сфера.

„В бюджетната сфера е недопустимо да получаваш и пенсия, и заплата от бюджета. Друг резерв е частично да започнат да се плащат осигуровки държавните служители“, обясни той.

Велев посочи още, че усещането за несправедливост при този бюджет е голямо. Според него, нетният коефициент на заместване на доходите от заплати с пенсии в България е 69%, което е значително над средната стойност за Европейския съюз.

„При нас пенсиите, като съотношение от доходите от труд, са изпреварили с много възможностите на икономиката“, подчерта Васил Велев.

По отношение на членството на България в Еврозоната от 2026 година, председателят на АИКБ заяви, че те „информирано и осъзнато“ подкрепят този процес, но са необходими допълнителни усилия за постигането му.

Относно минималната работна заплата, Велев коментира, че формулата, която се използва в момента, е в противоречие с международните правила.

Dunavmost.com

Previous Story

Александър Вучич: Извинявайте! Направихме грешка с гласуването за Украйна в ООН

Next Story

СЗО: Мистериозна болест погуби над 50 души в Конго

Latest from Blog

ЕС обявява план за пълен отказ от руските енергийни източници

До две седмици Брюксел ще представи пътна карта за прекратяване на зависимостта от руски изкопаеми горива до 2027 г. Европейската комисия готви решителен ход за енергийна независимост от Русия. През следващите две

Красимир Каракачанов: От приемането на еврото ще спечели само олигархичният капитал

Председателят на ВМРО критикува проекта за саниране и разкритикува управляващите за неефективно използване на средствата Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов изрази остра критика към плановете за въвеждане на еврото в България, твърдейки

Израелски въздушен удар уби 26 души в Газа

Сред жертвите има деца, мнозина остават затрупани под развалините Израелски въздушен удар уби най-малко 26 палестинци, сред които и деца, при атака срещу многоетажна жилищна сграда в предградието Шеджая на град Газа,
Go toTop