
Депутатите са обвинени в едро хулиганство и съпротива срещу властта
Софийската градска прокуратура предприе сериозни действия срещу представители на партия „Възраждане„. В официално съобщение държавното обвинение обяви, че иска снемане на имунитетите на четирима депутати и един кандидат за районен кмет на Столична община.
За двама от народните представители прокуратурата поиска и налагане на мярка за неотклонение „задържане под стража“. За останалите се предвижда „парична гаранция“ в размер на 10 000 лева.
Според разследващите са събрани достатъчно доказателства, даващи основание за обосновано предположение, че петимата са съпричастни към извършване на конкретни престъпления от общ характер.
Прокуратурата посочва, че депутатите Н. Д., С. К., Й. Т. и И. Ч., както и кандидатът за кмет П. А. се обвиняват в едро хулиганство. Действията на Н. Д., И. Ч. и Й. Т. според държавното обвинение са съпроводени и със съпротива срещу органи на властта, изпълняващи задължения по опазване на обществения ред.
Подробности за инцидента
Хулиганските действия са извършени по време на протест пред сградата на Представителството на Европейската комисия в Република България. Според прокуратурата, Н. Д. и Й. Т. са преодолели изградения от полицейските служители кордон, отказали са да се подчинят на полицейски разпореждания и са проявили агресия към служителите на Министерството на вътрешните работи.
И. Ч. е обвинен в хвърляне на яйца, пълни с червена боя, по полицейските служители и по сградата на Представителството, както и в отказ да се подчини на полицейските разпореждания. За него прокуратурата събра доказателства и за още две престъпления – противозаконно унищожаване на полицейски униформи и палеж на имущество със значителна стойност.
П. А. е обвинен в хвърляне на предмети по сградата на Представителството, опит за преодоляване на полицейския кордон и хвърляне на запалени пиротехнически изделия.
По отношение на С. К. прокуратурата иска снемане на имунитета за палеж поради събрани доказателства за хвърляне на запалени пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по сградата на Европейската комисия.
Правна процедура
Държавното обвинение припомня, че като народни представители Н. Д., С. К., Й. Т. и И. Ч. са „лица с имунитет„. Също такъв е и П. А. по смисъла на Изборния кодекс – от деня на регистрацията на кандидатските листи до обявяване на резултатите от изборите.
Според разпоредбите на конституцията, за привличане в качеството на обвиняем на народен представител е необходимо разрешение на Народното събрание. За кандидатите за кметове съгласно Изборния кодекс разрешение дава Централната избирателна комисия.
Софийската градска прокуратура е отправила предложения до главния прокурор на Република България да внесе мотивирани искания до Народното събрание и Централната избирателна комисия за даване на съответните разрешения.
Dunavmost.com