
Сериозен ръст на поканите от непознати за срещи на живо
Броят на децата, които са обидили връстници в онлайн пространството, се е увеличил с 4% през 2024 година. Това става ясно от анализа на данните от проучване, проведено през настоящата и миналата година.
Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) съвместно с Регионалните управления на образованието и Българската академия за сигурност вече четвърта година реализират мащабно допитване сред подрастващите относно безопасното поведение в мрежата.
Близо 7000 ученици от градовете София, Варна, Пловдив и Велико Търново са взели участие в проучването, което установява, че Тик-Ток остава най-популярната социална мрежа сред младото поколение.
Обезпокоителни тенденции
Особено притеснителен е фактът, че с почти 5% повече деца споделят, че са получили покани от непознати за срещи на живо. Това показва повишен риск от потенциално опасни контакти извън виртуалното пространство.
Времето, което учениците прекарват онлайн, остава непроменено – между един и три часа дневно, уточняват от пресцентъра на ДАЗД.
„Отговорите показват устойчива положителна тенденция за увеличаващо се доверие на децата към родителите им по отношение на онлайн безопасността, като над 65% посочват, че от родителите си ще потърсят информация как да са защитени в интернет“, коментират от агенцията.
Повишено доверие към специализираните линии за помощ
Според данните през 2023 година едва 13.4% от децата са заявили, че биха се обърнали към консултантите на Националната телефонна линия за деца 116 111. През 2024 година този процент бележи съществен ръст, достигайки 21.6%.
Държавната агенция за закрила на детето развива активна дейност не само по темата за безопасното ползване на интернет, но провежда и информационна кампания относно вредите от употребата на вейпове и т.нар. „райски газ“.
Dunavmost.com