2 mins read

Проф. Галина Куртева: Липсва държавна стратегия за борба с рака

Пациенти продават имоти, за да се лекуват в чужбина, докато в България няма работеща скринингова програма

България все още не разполага с цялостна програма за борба с онкологичните заболявания, въпреки тревожните тенденции в заболеваемостта. Това заяви в интервю за вестник „България днес“ проф. Галина Куртева, началник на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Света Екатерина“. Според нея страната ни изостава значително в профилактиката, което води до късно диагностициране и по-трудно лечими случаи.

Три години чакане за одобрение на скринингова програма

През 2022 г. специалисти по онкология изготвят и внасят в Министерството на здравеопазването проект за скринингова програма за ранно откриване на ракови заболявания. До момента обаче няма официален отговор от институцията, а програмата все още не е стартирала. Проф. Куртева изрази притеснение, че финансирането по този проект се затваря през 2026 г., а ако до тогава не се предприемат мерки, България може да загуби възможността за мащабен скрининг на населението.

Въпреки институционалното бездействие, частни инициативи вече дават резултати. Благодарение на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ са проведени две скринингови кампании. В рамките на втората са изследвани 93 000 души, като при 14% от тях са открити различни здравословни проблеми. Част от тези пациенти вече се лекуват, но съдбата на останалите остава неясна, тъй като липсва централизирано проследяване на здравословния им статус.

Пациенти продават имоти, за да се лекуват в чужбина

Заради липсата на доверие в здравната система, много българи търсят лечение в чужбина, най-често в Турция. „Тамошните клиники предлагат добро обслужване, но често пациентите отиват след реклама или насочване от определени посредници. В много случаи лечението не е по-различно от това в България, но хората са склонни да разпродават имотите си, за да получат второ мнение или по-високо ниво на комфорт“, обяснява проф. Куртева.

Тя предупреждава, че често на пациентите се дават неоправдани надежди, особено в напреднал стадий на заболяването. „Това за мен е крайно неморално“, категорична е специалистката. В САЩ, например, онколозите открито информират пациентите за шансовете им за оцеляване, за да могат те и близките им да вземат информирани решения.

Какво е необходимо за подобрение?

Според проф. Куртева, основното, което липсва в България, е ефективна държавна стратегия за онкологичните заболявания. Страната ни няма национален регистър на онкоболните, а липсата на приемственост в здравеопазването води до забавяне на ключови проекти.

Най-голямата мъка за здравната ни система е липсата на последователност и устойчивост. Всяко ново управление започва от нулата и проектите се бавят с години“, коментира тя.

Доверието в лекарите – ключово за успеха на лечението

Въпреки проблемите в системата, проф. Куртева вярва, че доверието между лекар и пациент е решаващо за успеха на терапията. „Лекарят трябва да бъде не само добър специалист, но и психолог. Пациентът трябва да знае какво го очаква и да вярва, че лечението ще бъде успешно“, казва тя.

Онкологът споделя случаи от практиката си, в които пациенти са оцелели десетилетия след поставяне на тежка диагноза, благодарение на навременно лечение и воля за живот. „Има обаче и такива, които отказват терапия и просто изчезват. Опитваме се да ги убедим, но не винаги успяваме“, допълва тя.

На 4 февруари – Световния ден за борба с рака, проф. Куртева призова пациентите да се доверяват на медицинските специалисти и да се възползват от профилактичните прегледи, където е възможно.

Dunavmost.com

Previous Story

Продължават трусовете край Санторини

Next Story

Бивши съветски републики се изключиха от руската енергийна мрежа

Latest from Blog

ЕС обявява план за пълен отказ от руските енергийни източници

До две седмици Брюксел ще представи пътна карта за прекратяване на зависимостта от руски изкопаеми горива до 2027 г. Европейската комисия готви решителен ход за енергийна независимост от Русия. През следващите две

Красимир Каракачанов: От приемането на еврото ще спечели само олигархичният капитал

Председателят на ВМРО критикува проекта за саниране и разкритикува управляващите за неефективно използване на средствата Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов изрази остра критика към плановете за въвеждане на еврото в България, твърдейки

Израелски въздушен удар уби 26 души в Газа

Сред жертвите има деца, мнозина остават затрупани под развалините Израелски въздушен удар уби най-малко 26 палестинци, сред които и деца, при атака срещу многоетажна жилищна сграда в предградието Шеджая на град Газа,
Go toTop