
Словакия отказва военна помощ за Украйна след срещата на Европейския съвет
Словашкият премиер Роберт Фицо категорично отрече страната му да е поела ангажименти за предоставяне на финансова или военна помощ на Украйна по време на вчерашната среща на Европейския съвет. На днешната пресконференция той подчерта, че приема за успех факта, че Съветът е отчел загрижеността на Словакия относно спирането на газовия транзит през украинска територия, съобщи словашката новинарска агенция ТАСР.
„Европейският съвет призна легитимността и валидността на нашите коментари и тревоги […] защото разбираме последиците от отсъствието на приток на газ през Словакия и към останалата част на Европа“, заяви Фицо. Словашкият премиер допълни, че с изявлението за газа от Европейския съвет, страната му сега разполага с политическите правомощия да упражни значителен натиск върху Украйна по този въпрос.
Той информира, че министърът на икономиката Дениса Сакова вече е пристигнала в Брюксел, за да проведе преговори за възможните варианти за транзит на азербайджански газ през украинска територия.
Категоричен отказ за военна помощ
Фицо определи като неверни твърденията, че Словакия предоставя финансова и военна помощ на Украйна. „Покажете ми къде съм поел ангажимент вчера. Нито едно евро, нито един куршум безплатно, ако говорим за Украйна„, подчерта словашкият премиер.
В същото време той уточни, че правителството е готово да подпомогне Украйна с хуманитарна помощ и се стреми към продължаване на преговорите с украинското правителство. Фицо изрази увереност, че подобни обсъждания ще се проведат в близко бъдеще.
Европейска отбрана без САЩ
По отношение на въпросите за сигурността, премиерът заяви, че ако Съединените американски щати отказват да гарантират сигурността на Европа, трябва да се обмисли как страните членки на Европейския съюз ще реагират съвместно на тази ситуация.
Фицо определи като победа факта, че разходите за отбрана няма да се отчитат по линия на Пакта за стабилност и растеж. Той също така оцени положително гъвкавостта при използването на средства от фондовете на Европейския съюз и участието на Европейската инвестиционна банка и частния сектор в отбранителните проекти.
На вчерашната извънредна среща в Брюксел лидерите на всички 27 страни членки на Европейския съюз постигнаха съгласие по окончателния текст за засилване на отбраната на общността. Унгарският премиер Виктор Орбан наложи вето върху заключенията, свързани с предоставяне на военна помощ за Украйна.
Проектът на декларацията, подкрепен от останалите 26 страни членки, включително от Словакия, потвърди настоящата позиция на Европейския съюз относно войната в Украйна и подчерта необходимостта от справедлив и траен мир, както и ангажимента на Съюза да продължи да подпомага Киев във всички направления, включително във военно отношение.
Dunavmost.com