
Словакия поставя ултиматум на ЕС: Няма газ – няма помощ за Украйна
Словашкият премиер Роберт Фицо отправи категорично предупреждение, че ще блокира всякаква военна и финансова помощ за Украйна на предстоящата среща на върха на Европейския съюз, ако не бъде възстановен транзитът на руски газ през украинска територия. Ултиматумът идва преди ключовата среща на 6 март в Брюксел, на който лидерите на ЕС се очаква да гласуват нов пакет подкрепа за Киев.
Според изявление на словашкия премиер, цитирано от редица европейски медии, Словакия ще наложи вето върху „всяко евро и всяко оръжие“ за Украйна, ако Европейският съюз не излезе с призив към украинското ръководство да възобнови транзита на руски газ.
„Ако ЕС не формулира ясен призив за възстановяване на транзита, Словакия няма да подкрепи никакви финансови или военни мерки за Киев,“ категоричен е Фицо в своето изявление.
Енергийна зависимост и политически натиск
Напрежението между Братислава и Киев ескалира след като от 1 януари 2025 година Украйна преустанови транзита на руски природен газ през своята територия. Това решение засегна сериозно Словакия, която остава една от най-зависимите от руски енергийни доставки държави в Европейския съюз.
Фицо определи украинското решение като „издевателство“ и дори заплаши със спиране на електроенергийния износ от Словакия към Украйна. Словашкият премиер поддържа тясна координация по този въпрос с унгарския министър-председател Виктор Орбан, който също следва проруски курс в рамките на ЕС.
„Украйна удължава конфликта, докато едновременно с това купува руски газ през европейския пазар,“ твърди словашкият политик, макар че това твърдение е технически вярно, но с изкривена интерпретация. Украйна получава газ чрез реверсни доставки от европейски държави, които сами внасят руски газ, но това не представлява пряка сделка с Москва.
Реакция от Европейския съюз и Украйна
Въпреки заплахите на словашкия премиер, мнозинството от държавите в ЕС продължават твърдо да подкрепят Украйна. До февруари 2025 година Европейският съюз е изплатил 19,6 милиарда евро чрез специални механизми за подпомагане, а на предстоящата среща се очаква одобряване на допълнителни 45 милиарда евро.
Според дипломатически източници от Брюксел, ветото на Фицо би могло да бъде преодоляно с квалифицирано мнозинство, както се случи с унгарското блокиране на помощта през 2024 година.
Украинският президент Володимир Зеленски реагира остро на изявленията на Фицо, определяйки ги като „послушание към Путин“ и заяви: „Спирането на газовия транзит беше наш отговор на продължаващата руска агресия, а сега Словакия фактически отваря втори фронт срещу нас.“
Политическата линия на Фицо
Роберт Фицо многократно е изразявал скептицизъм към военната помощ за Украйна, твърдейки, че тя само подхранва войната. Той е сред малкото европейски лидери, които подкрепят китайско-бразилския „мирен план“, който обаче не признава териториалната цялост на Украйна.
Словашкият премиер проведе среща с руския президент Владимир Путин през декември 2024 година, което предизвика остри реакции от страна на европейските партньори и в самата Словакия, където продължават протести срещу неговото правителство.
Наблюдатели отбелязват, че голяма част от действията на Фицо са насочени към вътрешната политика и към задоволяване на про-руските настроения сред определени кръгове в словашкото общество.
Dunavmost.com