
Половината от родителите изпитват трудности да покрият разходите за лекарства на децата си
Според доклад, изготвен от Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации, през 2024 година родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване. Информацията е обобщена на базата на данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.
Документът вече е изпратен до Министерството на финансите, Министерството на здравеопазването, НЗОК, всички парламентарни групи в Народното събрание, както и до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси.
Разходи на НЗОК за болнично лечение на деца
НЗОК е заплатила през 2024 година над 126 милиона лева за болнично лечение на деца. Близо 30 милиона лева от тях са отделени за децата на възраст от една до три години, а над 20 милиона лева – за децата под едногодишна възраст.
Финансовата тежест за родителите
Докладът разкрива тревожна статистика – половината от родителите се затрудняват да покрият разходите за лекарства на децата си, а 14,4% от тях са „силно затруднени“ заради тези разходи. Средният годишен разход за осигуряване на медикаменти за едно дете възлиза на 562,32 лева.
Невъзможността родителите да осигурят лекарства за децата си създава затруднен достъп до качествена и достатъчна медицинска помощ и води до сериозни здравни неравенства сред децата. Този затруднен достъп влияе негативно върху здравето им, води до отлагане на посещенията при лекар, до усложнения и хронифициране на заболяванията.
Несвоевременното и недостатъчно лечение претоварва системата за спешна медицинска помощ и увеличава броя на детските хоспитализации, като по този начин се разходва ценен ресурс на здравната система за лечение на състояния, които биха могли да бъдат предотвратени.
Предложения за реформи
В доклада си мрежата от организации обосновава спешната необходимост от реформи в областта на лекарствената политика спрямо децата и техните родители. Според изчисленията, ако НЗОК инвестира в безплатни медикаменти за лечение на остри вирусни инфекции и за антибиотици за всички деца до 18 години, сумата ще възлиза на 17,7 милиона лева годишно. Това представлява едва 14% от разходите, които в момента НЗОК отделя за детски хоспитализации.
Dunavmost.com