
България продължава да е на дъното по абсолютен размер на минималното възнаграждение
България заема трето място в Европейския съюз по процентно увеличение на минималната работна заплата за последното десетилетие, сочат данни на Евростат. За периода 2015-2025 година минималното възнаграждение в страната ни е нараснало със 199% – от 184 евро до 551 евро. Въпреки това, България продължава да държи последното място в ЕС по абсолютен размер на минималната заплата.
Румъния е постигнала най-значителен ръст сред страните-членки на ЕС. Нашата северна съседка бележи впечатляващо увеличение от 273%, като минималното възнаграждение там е скочило от 218 евро през януари 2015 година до 814 евро през януари 2025 година.
Огромни разлики в минималните заплати в Европа
По данни на Евростат към януари 2025 година брутните месечни минимални заплати в Европейския съюз варират драстично – от 551 евро в България до 2638 евро в Люксембург. Когато в сравнението се включат и страните кандидатки за членство в ЕС, най-ниската минимална заплата се регистрира в Украйна – едва 182 евро, следвана от Молдова с 285 евро.
Десет години по-рано, през януари 2015 година, минималните възнаграждения в ЕС са варирали от 184 евро в България до 1923 евро в Люксембург. Сред страните кандидатки най-ниската стойност тогава е била 53 евро в Молдова, която за десетилетие отбелязва рекордно увеличение от 438%.
Изток-Запад: Намаляващата разлика
Източна и Югоизточна Европа отбелязват най-бърз ръст на минималните заплати през последното десетилетие, което спомага за намаляване на разликата със Западна Европа. Тъй като тези страни започват с по-ниски възнаграждения, дори умерените увеличения водят до значителни процентни печалби.
Балтийските държави също бележат силен ръст. Литва заема второто място в ЕС по увеличение на минималната заплата след Румъния и преди България.
В западноевропейските страни увеличението е по-слабо, отразявайки по-стабилните икономики и вече високите нива на заплатите. Франция регистрира най-малкото процентно увеличение – едва 24%, като минималната работна заплата там се е повишила от 1458 евро на 1802 евро за периода 2015-2025 година.
В Германия минималното възнаграждение е нараснало със 717 евро, което представлява увеличение от 50%. В Нидерландия минималната заплата се е увеличила от 1502 евро на 2193 евро, което е ръст от 46%.
Евростат подчертава, че адекватната минимална работна заплата е от решаващо значение за осигуряването на достоен стандарт на живот за работниците. Въпреки значителния напредък на страните от Източна Европа, разликата в абсолютните стойности на минималните възнаграждения между Изтока и Запада на ЕС все още остава съществена.
Dunavmost.com