
Трагедията от 1977 година напомня за необходимостта от постоянна готовност
Румънският Генерален инспекторат за спешни ситуации (IGSU) отбеляза днес 47-ата годишнина от разрушителното земетресение от 4 март 1977 година, при което загинаха над 1500 души. В публикация в социалните мрежи от службата припомниха трагичните събития и подчертаха важността на превенцията и подготвеността при природни бедствия.
„Някои от нас си спомнят този ден като че ли беше вчера, други са научили за него от телевизията или от разказите на родителите и бабите и дядовците си. Факт е, че никой не е забравил земетресението, при което над 1500 души загубиха живота си„, споделиха от IGSU Гюргево в своя официален профил в социалните мрежи.
Земетресението от 4 март 1977 година е едно от най-разрушителните в историята на Румъния, със сила 7,6 по скалата на Рихтер и епицентър във Вранча. Разрушенията бяха катастрофални не само в Букурещ, но и в други градове. Трусът беше усетен и в България, включително в крайдунавските градове като Русе, макар и с по-малка интензивност.
По повод годишнината, IGSU стартира информационната кампания „Не треперя при земетресение“ (Nu tremur la cutremur), която има за цел да образова населението относно действията при земетресение и други природни бедствия.
„И тъй като нищо не е по-важно от живота, IGSU стартира информационната кампания ‘Не треперя при земетресение‘. Малките жестове, които в моменти на спокойствие изглеждат естествени или може би дори незначителни, могат да спасят живота на много хора„, подчертават от румънския Инспекторат за спешни ситуации.
Кампанията включва информационни видеоматериали, изготвени в сътрудничество с Румънската национална телевизия (TVR), които демонстрират правилните действия при земетресение. Специалистите обръщат внимание, че подготовката и познаването на основните правила за безопасност могат да бъдат решаващи в критични ситуации.
От IGSU призовават гражданите да се запознаят с материалите, публикувани на специално създадения уебсайт www.nutremurlacutremur.ro, където могат да научат повече за превантивните мерки и правилното поведение при земетресение.
Припомняме, че регионът на Вранча в Румъния е сеизмично активен и трусове се усещат периодично и в Северна България, включително в Русенска област. Експертите препоръчват и българските граждани да бъдат запознати с правилата за действие при земетресение, които включват търсене на безопасно място под стабилни мебели, далеч от прозорци и външни стени, както и изчакване на спирането на труса преди евакуация.
Dunavmost.com