
Букурещ е сред 10-те най-застрашени от земетресения столици в света
Румъния предприема важна стъпка в борбата със сеизмичния риск чрез създаването на първата интерактивна карта на застрашените от земетресения райони в страната. Информацията бе потвърдена от директора на румънския Национален институт за изследване и развитие на физиката на Земята (INCDFP) Константин Йонеску пред вестник „Адевърул“.
Картата ще бъде достъпна онлайн и ще показва максималното земно ускорение – ключов параметър при проектирането на сгради и индустриална инфраструктура. Това ще даде възможност на гражданите да проверяват в коя сеизмична зона се намират, а местните власти ще получат улеснен достъп до средства за укрепване на инфраструктурата в рисковите зони.
Най-рискови зони
„В Румъния сеизмичната активност е доминирана от сеизмичния регион Вранча, където земетресенията се усещат в цялата страна, ако имат магнитуд над четири“, обясни Константин Йонеску.
Освен Вранча, други области със значителен сеизмичен риск са Банат, Олтения, Ръмнику Сарат, Галац и северната част на страната. В тези региони са възможни повърхностни земетресения с дълбочина между 2 и 20 километра и магнитуд до 6,5 по скалата на Рихтер.
Превантивни мерки
Министърът на развитието, благоустройството и администрацията Чеке Атила сподели в интервю за „Europa FM“ тревожна прогноза: „Въпросът за сеизмичния риск не е дали ще дойде, а кога“. Той подчерта, че Букурещ е сред 10-те най-застрашени от земетресения столици в света.
За да се справи с този риск, румънското правителство е предприело редица законодателни мерки:
- От юли 2022 година е в сила закон за укрепване на рискови сгради с държавни средства
- От 1 януари 2024 година е забранено отдаването под наем на апартаменти в сгради с „първа степен на сеизмичен риск„, маркирани с червена точка на фасадата
Dunavmost.com