
Бившият вътрешен министър критикува позициите на България за Украйна
Българското общество в своето мнозинство подкрепя Украйна в борбата ѝ за запазване на суверенитета и териториалната цялост. Това заяви бившият вътрешен министър и бивш посланик в Израел Румяна Бъчварова в предаването „На фокус“.
„Ние трябва да вървим към справедливата позиция и да защитаваме справедливите каузи. Трябва да се ориентираме спрямо тези базисни ценности. Българското общество е на страната на Украйна в своето мнозинство. Трябва да подкрепяме мирно решение и по-конкретно – справедлив мир. Трябва да подкрепим една страна, която се опитва да запази своя суверенитет и цялост,“ каза Бъчварова.
Според бившия вътрешен министър, у нас се наблюдава пълно объркване и несъгласуваност на позициите след срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет. Коментирайки изявлението на българския президент, че премиерът е на „губеща позиция“, Бъчварова отбеляза, че Великите сили също са били на „губеща позиция“, когато са се противопоставили на хитлеристка Германия по време на Втората световна война.
Липса на ясна визия за мирно решение
Румяна Бъчварова посочи, че основният проблем е липсата на ясен образ на мирното решение. Според нея не се знае как изглежда мирът в Украйна от позицията на европейската политика.
„Украйна е част от Европа и е част от нашата сигурност, защото е като преграда пред Русия,“ подчерта бившият дипломат.
Коалиционното правителство и вътрешнополитическата ситуация
По отношение на вътрешната политика, Бъчварова коментира, че управляващата коалиция се стабилизира от нежеланието на която и да е партия да отиде на избори в настоящия момент.
„Има хора с опит в правителството, но започват на бавни обороти, а са способни на по-голяма динамика. Има липса на съгласуваност между субектите, има известна предпазливост при взимане на решения. Основни въпроси не са договорени предварително – назначенията на второ и трето ниво, например,“ посочи бившият вътрешен министър.
Бъчварова изрази мнение, че коалицията има достатъчна подкрепа да остане на власт дори и след преизчислението на гласовете, но самият факт, че се налага повторно преброяване, показва, че изборният процес е опорочен и трябва да бъдат внесени необходимите поправки в изборния закон.
Според нея, тревожен белег за разпад на демокрацията е обезсилването на институциите и заместването им с други органи.
Dunavmost.com