
Газовите проекти на Русия са стратегически, не икономически обосновани
Преговорите за мир между Русия и Украйна са все още във фаза на „устни договорки и преговори“, които представители на американската и руската администрация представят като напредък. Това мнение изрази пред Българското национално радио (БНР) икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
„Това е по-скоро пиар упражнение за публиката“, коментира Стефанов и добави, че тези действия са просто номинални сигнали, създаващи впечатление за развитие в преговорния процес.
Икономистът обърна внимание, че условието на Москва за вдигане на санкциите е необосновано, тъй като Русия и в момента има възможност да изнася много повече зърно отколкото преди. Аналогична е ситуацията с износа на торове, като дори Европа вече е възстановила вноса на такива продукти от Русия.
Неясноти около крайните цели на Русия
Според експерта в преговорите се наблюдава предимство за руската страна, докато украинската е подложена на натиск. „Тези мирни преговори са изключително трудни“, отбеляза Стефанов в предаването „Събота 150“. Той посочи, че остават сериозни неясноти относно крайните цели на Русия.
По отношение на санкциите и позицията на Европейския съюз, икономистът смята, че би било необяснимо Европа да промени политиката си и „да бъдат премахнати тези санкции„.
„Виждаме добра воля, сериозно демонстрирана от американската администрация, за постигане на мирно споразумение“, отчита Руслан Стефанов, но същевременно подчертава, че не се забелязват „от насрещната страна каквито и да било стъпки“, а „спирането на огъня зависи основно от по-силната, по-голямата страна“.
„Хубаво е, когато става въпрос за преговори, да има яснота какви са крайните позиции, какви са началните позиции“, допълни експертът.
„Грабителски капитализъм“ и енергийни проекти
Стефанов охарактеризира руската икономическа система като „грабителски капитализъм“, в който големите западни компании участват поради финансовата изгода. В същото време „малките компании, които са гръбнакът на европейската икономика, никога не са имали достъп до руската“.
По въпроса дали е реалистично да се съживи проектът „Северен поток“ с американско участие, икономистът категорично заяви, че „това са несериозни приказки“. Той обаче отбеляза, че евентуално възстановяване би донесло „неимоверни печалби за страните, които го възстановят“, но предупреди, че „всичките европейски политици биха сглупили невероятно, ако за трети път купят едни и същи лъжи“.
Експертът припомни, че американските администрации винаги са се противопоставяли на този проект, тъй като са разбирали, че целта му е била задушаването на Украйна.
„Самият проект „Северен поток„, както и „Южен поток“, и „Турски поток“ бяха излишни проекти, които нямаха пазарна стойност. Те бяха изцяло изградени със стратегическа цел на Русия„, подчерта Стефанов. В резултат на тези проекти бяха прекратени множество договори по съществуващата газова инфраструктура през Украйна, включително и българските. „До 2030 година имахме газов договор, който беше прекратен. България трябваше да получи 1 милиард от транзитни такси, през така наречения трансбалкански газопровод“, допълни той.
Dunavmost.com