
Близо 13 000 тона сирене менте са произведени през миналата година
Тревожна тенденция се наблюдава на пазара на млечни продукти в България. Производството на имитиращи продукти бележи значителен ръст, като през изминалата година са произведени близо 13 000 тона повече в сравнение с 2023 година, сочат официалните данни на Министерството на земеделието.
Най-интензивно производство на заместители е регистрирано през януари, март и август, докато количеството на автентичното краве сирене отбелязва спад. През 2024 година са произведени 71 000 тона истинско сирене, което е с 4000 тона по-малко от предходната година.
В отговор на влошаващата се ситуация, от Министерството на земеделието предлагат въвеждането на нови регулации, които да ограничат водното съдържание в бялото саламурено сирене до 65%.
Спекулативни цени в търговската мрежа
Производителите на млечни продукти алармират за сериозни ценови деформации на пазара. Според техни наблюдения, някои търговски вериги начисляват до 100% надценка върху крайната цена на продуктите.
„Много е жалко, няма защо да се прави – натоварваме крайния потребител, без който ние не можем да произвеждаме сирене. Да, имаме много лоялни партньори, с които работим. Но всичко над 15%, 20% е страшно. Това е чиста спекула„, споделя пред bTV собственик на мандра.
Браншът настоява за държавна намеса и въвеждане на механизми за регулация на пазара, които да защитят интересите както на производителите, така и на потребителите.
Dunavmost.com