1 min read

САЩ настояват Google да продаде Chrome

Министерството на правосъдието потвърди антимонополните мерки въпреки надеждите за по-мек подход при администрацията на Тръмп

Министерството на правосъдието на Съединените американски щати потвърди своето предложение от ноември миналата година интернет гигантът Google да бъде принуден да продаде своя уеб браузър Chrome. Това решение идва в отговор на постановлението на федерален съд, който през август 2024 година призна компанията за виновна в поддържане на незаконен монопол, информира вестник „Вашингтон пост“.

Този ход нанася сериозен удар върху очакванията на големите технологични компании, че антимонополните мерки на администрацията на президента Доналд Тръмп ще бъдат значително по-малко агресивни от тези, прилагани от предшественика му Джо Байдън, отбелязва изданието.

Неуспех за технологичния гигант

Решението представлява съществен неуспех за Google, която определя първоначалното предложение като „интервенционистко“ и твърди, че то излиза далеч извън рамките на първоначалното дело, заведено от Министерството на правосъдието срещу компанията.

Правителството на САЩ потвърди и намерението си да забрани на Google да плаща на други компании, за да предоставят на търсачката ѝ преференциално разположение в техните приложения и мобилни телефони. В същото време американските власти се отказват от първоначалното си искане гигантът да продаде дяловете си в стартъп компании за изкуствен интелект, след като една от тях – Anthropic AI, заяви, че се нуждае от финансовата подкрепа на Google, за да устои на засилващата се конкуренция в този бързо развиващ се сектор.

Антимонополни действия срещу технологичните гиганти

Делото срещу Google, в което компанията е обвинена, че използва позицията си на доминираща световна търсачка за изтласкване на потенциални конкуренти от пазара, беше заведено още по време на първия мандат на Доналд Тръмп. По-късно Министерството на правосъдието при администрацията на Джо Байдън продължи това дело и инициира още няколко антимонополни процеса срещу други големи технологични компании, включително Apple и Meta.

Американските власти започнаха и второ антитръстово дело срещу бизнеса с рекламни технологии на Google.

Антимонополните съдебни дела, както и засиленият контрол върху гигантските корпоративни сливания от страна на Федералната комисия за търговия, предизвикаха силно недоволство сред ръководителите на технологичния сектор и някои рискови инвеститори. Те посочиха тези регулаторни политики като една от основните причини да подкрепят кандидатурата на Доналд Тръмп на последните президентски избори.

Google също така дари 1 милиона долара на комитета за встъпване в длъжност на Тръмп и премахна вътрешните си политики, които целяха наемане на повече жени и представители на малцинства в компанията, припомня „Вашингтон пост“.

Dunavmost.com

Previous Story

Протест „Феминизъм, а не милитаризъм“ се провежда в София

Next Story

Безплатни ваксини срещу HPV за момчета от 2026 година

Latest from Blog

Киселият Гунди и рошавият Тошко Йорданов заличават партии и депутати в последните секудни

Киселият Гунди заличава партии в последните секунди. Буквално в 6 без 10. Да напомня, че същото джудже Тошко Йорданов е договорил с Пеевски Информационно обсшужване да извади депутат на ИТН от Монтана

Огромен пожар затвори летище “Хийтроу”

Полетите са спрени минимум до края на деня, засегнати са и маршрути от България Най-натовареното летище в Лондон – „Хийтроу„, беше принудително затворено след мащабен пожар в електрическа подстанция, който причини пълно
Go toTop