
Магматичната активност създава специфични рискове в региона
Гръцкият професор по сеизмология Костас Папазахос прогнозира продължителна сеизмична активност в страната, която ще се усеща в следващите два-три месеца, включително и през лятото.
„Тези последователности имат микрорелефи и издигания, които съставляват по-труден пъзел. Хората не трябва да забравят и да мислят, че историята е свършила. Тази история не е приключила и ще продължи“, заяви професор Папазахос, цитиран от кореспондента на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Мащабът на засегнатата зона
Според експерта, въпреки че няма регистрирани много силни земетресения, засегнатата зона е със значителни размери – около 30 километра. „Не може да се изключи възможността за по-силно земетресение в същия район. Затова мерките останаха строги въпреки че наблюдавахме 2 дни и половина затишие“, поясни сеизмологът.
Движението на магмата
Професор Папазахос обясни детайлно процеса на магматична активност: „Магмата е разтопен материал, който се издига и съществува в земята и се съхранява в различни области. В някои случаи ще намери начин да стигне до повърхността. Там, където излиза и става лава, ще се създаде вулканично изригване“.
Специфични рискови зони
Експертът идентифицира няколко ключови точки на активност, включително Санторини, Нисирос, Милос и Анидрос. „Има безкрайно малък шанс магмата да пробие повърхността. Земната кора е много дебела – 7-8 километра“, увери професорът.
Тътени и вибрации
„Когато има магматични процеси, магмата се разпада на непрекъснати парчета с малки земетресения и може да предизвика непрекъснати земетресения за час или два. Това създава усещане за непрекъсната вибрация и се чува шум“, обясни още Папазахос.
Dunavmost.com