
Бившият финансов министър разкритикува бюджета за 2025 година по време на изслушването му за председател на Фискалния съвет
Симеон Дянков заяви категорично, че винаги е отстоявал позицията за строга финансова дисциплина и ще продължи да го прави, ако бъде избран за председател на Фискалния съвет. Бившият министър на финансите в първия кабинет на ГЕРБ не спести критиките си към проектобюджета за 2025 година по време на днешното си изслушване в бюджетната парламентарна комисия.
„Знаете, че съм критикувал многократно последните два бюджета за 2023 и 2024 година, включително и проектобюджета на служебния кабинет. И за сегашния бюджет за 2025 година, който гласувахте на първо четене, щях да изкажа отрицателно становище, ако бях член на Фискалния съвет, защото в него има някои неща, които не приемам“, заяви Дянков пред депутатите от комисията.
Фискалният съвет, създаден преди 8 години, е независим орган, който наблюдава и анализира бюджетната политика на страната и дава оценки за поддържане на устойчиви публични финанси и качествени макроикономически и бюджетни прогнози.
Критика към капитализирането на държавни дружества
Дянков изрази особено несъгласие със заобикалянето на изискването за определено ниво на дефицит чрез задбалансово финансиране на държавни дружества. Правителството планира със заеми за 7,2 милиарда лева да капитализира 10 държавни дружества през тази година.
„Това не е добра политика, ако бъда избран за председател на Фискалния съвет, ще отстоявам тази позиция. Този тип задбалансови операции винаги водят до проблеми. Особено ме прави нервен, че се дават допълнителни пари на Българската банка за развитие, което във времето е показало, че не може да се справи“, подчерта кандидатът за председател.
Той също така обяви, че не подкрепя рязкото повишаване на приходите от ДДС, като заяви: „Много трудно може да си представя ситуация, в която това може да се случи.“
Четири приоритета в концепцията
В своята концепция Дянков очерта четири основни приоритета. Първият е развитие и усъвършенстване на методологията за анализи на фискалната политика. Кандидатът посочи, че има богат опит от работата си в различни университети, както и контакти, чрез които може да се почерпи опит за изготвянето на анализи от други подобни организации – като тези в САЩ и Германия.
„Нашият Фискален съвет е сравнително нов и трябва тепърва да си намери мястото“, отбеляза Дянков.
На второ място, бившият финансов министър смята, че Фискалният съвет трябва да анализира не само бюджетите за съответната година, но и теми в средносрочна перспектива. Според него пенсионната система е тема, която заслужава по-задълбочен анализ, както и въпросите за превъоръжаване и отделяне на повече средства за отбрана.
Като важни теми той открои и реформата в държавната администрация за по-ефективна работа, както и демографските предизвикателства, включително мерки за повишаване на раждаемостта.
Четвъртият приоритет на Дянков е Фискалният съвет да засили изследванията си във връзката между фискалната политика и икономическото развитие на държавата.
Критики от „Възраждане“
Виктор Папазов от „Възраждане“ отправи сериозни упреци към Дянков за действията му като министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов.
„Престоят му в Министерството на финансите говори, че той по-скоро ще вреди, отколкото ще помага като председател на Фискалния съвет. Призовавам депутатите да не гласуват за него“, заяви категорично Папазов.
Депутатът от „Възраждане“ припомни решението на Дянков да отпише 10% от вземанията на бизнеса от държавата срещу незабавни плащания през 2009 година, което според него е довело до неразплатени 500 милиона лева ДДС. Папазов обвини Дянков и в национализация на Българската фондова борса в нарушение на закона, както и в участие в скандала със Световната банка около манипулирането на данни в доклада „Doing business“.
На всички тези обвинения Дянков отговори спокойно: „Човек с времето винаги прави грешки, но и във времето се учим от тези грешки. С възрастта идва мъдрост, надявам се да съм по-мъдър сега“.
Бившият финансов министър обеща и по-голяма производителност на Фискалния съвет по повод забележки на депутати, че членовете на съвета произвеждат по няколко странички анализ годишно.
Освен Дянков, депутатите от бюджетната комисия изслушаха и концепциите на четирима други кандидати за членове на Фискалния съвет – Любомир Дацов, Атанас Атанасов, Богомил Манов и Десислава Калчева.
Новите членове на Фискалния съвет, както и председателят ще бъдат гласувани в пленарна зала след две седмици.
Dunavmost.com