
Бившият финансов министър анализира политическите перспективи пред страната
Бившият финансов министър Симеон Дянков прогнозира, че Бойко Борисов най-вероятно ще се завърне като министър-председател на България в близко бъдеще, като това зависи основно от решението за влизането на страната в Еврозоната. Пред БНТ Дянков анализира политическите перспективи пред страната.
„Г-н Борисов иска да е премиер и според мен ще е премиер. Аз съм убеден, че в недалечно време той ще е премиер„, категоричен беше Дянков в ефира на обществената телевизия. По думите му, бъдещото правителство може да е в друга конфигурация, като всичко зависи от решението дали България ще бъде приета в Еврозоната, което се очаква да стане ясно в края на юни или началото на юли тази година.
Дянков очертава два възможни сценария. В единия случай, ако България получи зелена светлина за Еврозоната въпреки някои недостатъци, Борисов би могъл да заяви, че основната задача на настоящото правителство е изпълнена и да поиска предсрочни избори. След това ГЕРБ би спечелил изборите с по-голяма подкрепа и лидерът на партията би могъл да оглави нова, по-стабилна коалиция, включваща формации като „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“.
Възможен е и негативен сценарий
Във втория сценарий, ако България не получи одобрение за Еврозоната, Борисов отново би могъл да използва ситуацията в своя полза.
„Ако не влезем в еврозоната, ще го знаем това в края на юни, началото на юли, по същия начин Бойко може да каже: Аз поддържах тази нестабилна коалиция заради еврозоната. Уви, трябва ни още една година, трябва ми друг мандат“, обясни Дянков и добави, че в такъв случай отново би било възможно правителство начело с Борисов, което да работи за влизане в Еврозоната през януари 2027 година.
Симеон Дянков, който в момента е кандидат за председател на Фискалния съвет, сподели, че неговата мотивация е да помогне на парламента за по-стабилна фискална политика и за ускоряване на процеса по влизане в Еврозоната. „Аз помолих групата на ГЕРБ да ме номинира, защото смятам, че това е правилното ми място за влизането ни в Еврозоната“, заяви бившият министър.
Работата за руската ВТБ и критики към бюджета
В интервюто Дянков обясни и защо е работил за руската държавна банка ВТБ след края на мандата си като финансов министър в правителството на Борисов. Той уточни, че е бил в борда на директорите на ВТБ само за 4 месеца, като едновременно с това е станал ректор на икономически университет в Москва. Важен детайл е, че във ВТБ миноритарен дял е имала и американската Bank of New York Mellon, от която е бил номиниран. След анексията на Крим през 2014 година, Дянков е подал оставка от тази позиция.
Бившият министър не спести критики по отношение на проектобюджета на Теменужка Петкова. „Ако ме бяхте питали преди седмица дали с този проектобюджет ще влезем в еврозоната, щях да кажа – не“, посочи той. Въпреки това, Дянков отбеляза като положително развитие решението на Европейската комисия парите за отбрана и сигурност да не се броят към бюджетния дефицит, което би могло да помогне на България да се вмести в изискваните 3 процента дефицит.
Съмнения за влизането в Еврозоната през 2026 година
Дянков изрази съмнения, че България ще успее да влезе в Еврозоната през януари 2026 година. Според него, страната ни продължава да не покрива критерия за инфлация, макар да има време до 15 април и инфлацията да може да падне още. „Към този момент изглежда, че конвергентният доклад, който трябва да излезе в края на юни, няма да е положителен за нас и ще ни отложат за следващия конвергентен доклад април 2026 година“, прогнозира бившият финансов министър.
Той посочи и други проблеми в проектобюджета, като предвидения 34 процента ръст от ДДС, който според него е „напълно невъзможен“, докато реалният ръст на събираемостта за януари и февруари е между 13 и 14 процента. Дянков изказа недоверие и към планираните допълнителни 7.2 милиарда лева заеми, от които 4 милиарда биха отишли в Българската банка за развитие. „Никога ББР не е направила нищо за българското развитие. Каквото ББР прави, само се губят държавни пари“, категоричен беше той.
Дянков коментира и идеята на Делян Пеевски „Български пощи“ да продават хранителни стоки, като посочи положителна логика в това предложение за малките населени места, където има малко магазини. Той отбеляза, че подобна практика съществува и в някои американски щати като Оклахома и Юта, но изрази опасения, че и тук може да се стигне до неефективно изразходване на средства и последващи загуби.
Dunavmost.com