
Екипът на „Зелени Балкани“ използва експериментална методика за освобождаването, за да увеличи шансовете за оцеляване на редкия хищник
Днес край сливенското село Камен беше пуснат в природата млад екземпляр от защитения вид „Царски орел“ след продължителни грижи от екипа на Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани„. Птицата е била отгледана при специални условия, които предотвратяват нейното опитомяване и гарантират успешната ѝ адаптация към естествената среда, съобщи БТА.
„Птицата пристигна при нас миналата година като пухесто бебе, което нямаше шанс да оцелее в гнездото“, сподели пред журналисти Адриана Джамалова, ветеринарен лекар от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани„. „Затова беше доотгледано при нас в по-специални условия, които го защитават от хора и това да бъде опитомено. Поставихме му джипиес предавател, за да следим състоянието му, както и пръстени, с които можем да го наблюдаваме по-лесно.“
За първи път екипът на „Зелени Балкани“ прилага специфична експериментална методика, която включва отглеждане на птицата през първата година от живота ѝ – период, който се смята за критичен за оцеляването на младите царски орли.
„Доказано е, че този период е най-опасен за младите скитащи царски орли“, обясни Градимир Градев, ръководител на проекти от организацията. „Тогава те стават най-честа жертва на различни заплахи и затова ги освобождаваме едва през следващата година. Избрали сме неслучайно мястото – Каменски баир, част от „Натура 2000“ в България, близо до Природен парк „Сините камъни„. На това място има концентрация на млади и неразмножаващи се орли, където те прекарват така наречения скитнически период от живота си.“
За да проследят адаптацията и бъдещото развитие на птицата, експертите са поставили сателитен предавател, който денонощно показва състоянието и локацията на орела. Подобна методика е била приложена и през миналата година, когато са освободени две млади птици от защитения вид. Едната от тях вече е заела гнездова територия в района на Дервентските възвишения, но все още не е пристъпила към размножаване. За съжаление, втората птица е загинала от токов удар – една от най-честите причини за смъртност при младите царски орли, което показва сериозността на проблемите, с които се сблъскват тези редки хищници въпреки усилията за тяхното опазване.
Попитан дали новоосвободената птица има име, Градев сподели идеята да я нарекат Златан заради златистия цвят на оперението, наподобяващ метал, и връзката с мястото, откъдето идва птицата. „Обикновено кръщаваме птицата с името на мястото, откъдето е дошла, или на мястото, където сме я освободили“, допълни той.
Според експертите, царските орли са сред най-редките хищни птици в България, но през последните години числеността им постепенно се увеличава. В момента в страната има повече от 40 гнездящи двойки, като половината от тях се намират в района на Сливен и Ямбол. Едни от най-важните места за гнездене са Сливенското и Ямболското поле, както и Тунджанската долина.
Опазването на царските орли – успехи и предизвикателства
Работата на „Зелени Балкани“ е от изключително значение за опазването на този уязвим вид, особено в светлината на многобройните заплахи, с които се сблъскват дивите птици. Токовите удари от електропреносната мрежа остават сериозен проблем, който изисква по-решителни мерки от страна на отговорните институции и електроразпределителните дружества.
Dunavmost.com