
Историческият паметник, в който са се укривали Ботев и Левски, ще бъде реставриран с над 1,5 милиона евро
Знаковият за българската история Солаков хан в сърцето на Букурещ ще получи нов живот след десетилетия на разруха. Местната община вече е започнала обезопасяването на историческия паметник, в който са се събирали видни български революционери. За реставрацията на сградата ще бъдат вложени над един милион и половина евро, съобщи Разван Монтяну от община Букурещ.
Построен преди 166 години, Солаковият хан се е превърнал в огнище на българското революционно дело. В сградата са намирали убежище Христо Ботев и Васил Левски, а Любен Каравелов е издавал вестниците „Свобода“ и „Независимост“. Повече от 60 години обаче историческият паметник е бил оставен на произвола на съдбата, а самонастанили се социално слаби семейства са го превърнали в същинско сметище.
Спешни мерки за укрепване
Сградата е включена в списъка на обектите с висок сеизмичен риск, поради което община Букурещ е предприела спешни действия за нейното обезопасяване. Всеки ден работници укрепват с метално скеле фасадата и стените, за да предотвратят срутването им.
„Тук беше една екобомба. От мазетата и вътрешния двор на ръка изнесохме над два тона отпадъци. Укрепихме самите зидове с метална конструкция, защото преди това стените се поддържаха изправени от самите боклуци“, обясни Разван Монтяну от община Букурещ, предаде БНТ.
Управителят на строителната фирма, ангажирана с обезопасяването, Кристиан Оливиер, допълни: „Нямаше как да вкараме големи машини заради вибрациите, които щяха да съборят стените и всичко се прави на ръка, уличката отпред е много тясна и се наложи да спрем едната трамвайна линия, за да работим по фасадата“.
Към момента ханът е обезопасен на 70 процента. Според плановете, в рамките на три години ще започне цялостната реставрация на архитектурното бижу.
Бъдещето на Солаковия хан
След реставрацията историческата сграда ще се превърне в общински културен център, в който България ще има своето достойно място за съхраняване на историческата памет.
„Идеята на община Букурещ е тук да бъде един културен хъб, където българската и румънската общност да намерят своето място“, сподели Разван Монтяну.
Кристиан Оливиер подчерта важността на проекта: „Много е важно да запазим връзката между двете държави, защото ако не съхраним историята, много трудно ще вървим напред“.
В момента единственото, което напомня за българската революционна следа, е мраморната плоча на Любен Каравелов върху фасадата на хана, като дори бронзовият барелеф с лика му е бил откраднат преди години.
Българско участие в проекта
Посланикът на България в Румъния, Радко Влайков, подчерта значението на проекта за двустранните отношения: „Това, което ние успяхме да постигнем, е на България да бъде отделено едно значително място. Изцяло ще се използва за напомняне на културно-историческото наследство и на България и на Румъния в Букурещ. Разбира се, българската държава ще има така финансови ангажименти към оформянето на това пространство“.
Съюзът на румънските архитекти ще определи след конкурс как ще изглежда културният център. Българската страна ще участва в оформянето на концепцията чрез междуведомствена комисия с представители на министерствата на културата, икономиката и външните работи.
Българската общност в Румъния наброява около 6000 души, за които възстановяването на Солаковия хан ще има особено важно значение като символ на българското присъствие и принос в историята на региона.
Dunavmost.com