
България и Румъния обединяват усилия за модернизиране на образованието
В рамките на международен проект между България и Румъния стартира първият етап от модернизацията на учебните програми за учениците от 5 до 7 клас. Инициативата се осъществява с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като в началната фаза експерти от Министерството на образованието и науката (МОН), синдикални и работодателски организации, директори и учители ще определят основните приоритети в разработването, прилагането, мониторинга и оценката на учебните програми.
При откриването на дискусията с участието на заинтересованите страни, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подчерта: „Публикували сме концепция за промяна на учебните програми и имаме ясна визия за тяхното количествено изменение, но по-важна е качествената промяна“. Според министър Вълчев правилният подход е да се започне с широко обсъждане на концепцията. „Ако постигнем консенсус, можем да имаме по-големи гаранции, че тя ще се реализира“, допълни той.
Проектът „Укрепване на капацитета на България и Румъния за реформи в учебните програми“ се изпълнява от ОИСР чрез инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз и в партньорство с Главната дирекция „Реформа“ на Европейската комисия. Продължителността на проекта е 30 месеца.
Европейска и международна подкрепа за образователната реформа
Натали Берже, директор за подкрепа на реформите на държавите-членки, Дирекция за техническа подкрепа в работната група за реформи и инвестиции към Европейската комисия, приветства участниците във форума: „Поздравявам Ви за тази решителна стъпка – да направите заедно с Румъния реформа в учебните програми“. Тя подчерта, че предстоящите промени са ключови за бъдещето и ще подобрят обучението на учениците. Натали Берже изрази подкрепа за възприемането на компетентностния модел, който е в основата на личния, социалния и професионалния успех. „С нашия инструмент за техническа помощ можем да подпомогнем България и Румъния в различни проекти и сме убедени, че това партньорство ще бъде много успешно“, добави тя.
Паоло Сантяго, ръководител на отдела за консултации и прилагане на политиката в Дирекция „Образование и умения“ в ОИСР, посочи, че новият дизайн на учебните програми в България и Румъния е насочен към това всички ученици да развият знанията и уменията, от които се нуждаят. Той акцентира върху значението на интегрираното знание и връзките между отделните дисциплини. Според представителя на ОИСР тази реалност трябва да бъде отразена в учебните програми, за да се справим с предизвикателствата в променящия се и дигитализиращ се свят.
Заместник-министърът на образованието на Румъния Богдан Кристеску отбеляза, че двете държави се срещат с еднакви предизвикателства и имат шанс да обменят опит. Според него образователната среда се променя постоянно и благодарение на реформите, които се предприемат, ще се постигнат много добри резултати.
Компетентностно ориентирани учебни програми
Основната цел на проекта е учебните програми да станат компетентностно ориентирани и да дадат рамките на уменията, които трябва да овладеят учениците по съответния учебен предмет. Друга важна задача е изграждането на мрежи от учители, които използват нови методи, подходи и ресурси, свързани с нов начин на структуриране на учебните програми. Освен на реформата в учебните програми, проектът залага и на разработването на ресурси за преподавателите и нови подходи за оценяване.
Конференцията беше част от консултациите на екипа на ОИСР с ключови заинтересовани страни, свързани с образованието. В рамките на няколко дни бяха проведени и други работни срещи с директори на училища в София, експерти, преподаватели и представители на институции.
Във форума участие взеха също заместник-министрите на образованието и науката Наталия Митева и Емилия Лазарова, директори на дирекции в МОН, директори на училища, учители, представители на граждански организации и други.
Dunavmost.com