4 mins read

Съдебна и извънсъдебна медиация

Медиацията бива извънсъдебна и съдебна. Разлика в самото протичане няма. Етапите и правилата са еднакви.

Съдебна медиация се провежда в Съдебни центрове по медиация към районните съдилища. Съдебен център по медиация има и към Софийски градски съд. Най-старите и най-добре развити Съдебни центрове са в София и Варна.

Съдебна медиация се провежда само по висящи съдебни дела. Без образувано дело спорещите страни не могат да потърсят съдействие от Съдебен център по медиация. Към сайта на всеки съд, към който има и такъв център, има списък с медиатори, от които страните по образуваното дело могат да избират. В този списък не са посочени само имена, а съдържа и   биографични данни и снимка на всеки медиатор в Съдебния център. Тоест има достатъчна информация, за да могат страните да изберат своя медиатор. Не всеки медиатор работи всички спорове.

За стартиране на съдебна медиация поне една от страните по делото трябва да се свърже със съдебния координатор, който задвижва подготовката за процедура по медиация. В Съдебен център страните нямат възможност да контактуват с медиатора преди сесията. Възможно е и двете страни да се свържат с координатора със съгласие да използват медиация за разрешаване на спора си. Те могат да изберат един медиатор или двама медиатора за провеждане на процедурата, например всяка страна посочва избрания от нея. Ако страните не направят избор, медиаторът се посочва от центъра. Координаторът предоставя на страните всички бланки на документи, тоест не е необходимо страните да имат специални знания и подготовка. Те не изготвят самостоятелно документи. При успешна медиация и постигнато споразумение по всички спорни въпроси, което е основание за прекратяване на делото, е необходимо да се изготви писмено споразумение и да се внесе за утвърждаване. Изготвянето на писмено споразумение е отделна от медиацията услуга и не се предлага от медиатора в Съдебния център.

Утвърденото споразумение, постигнато в медиация, има силата на съдебна спогодба, което означава, че влиза в сила веднага и не подлежи на обжалване.

Удобство за медиатора в Съдебния център е обстоятелството, че може да се запознае с казуса предварително в съответното деловодство и да помисли предварително какви техники и мерки биха били по-ефективни за разрешаване на спора.

Неудобството за страните при съдебна медиация е, че процедурата се провежда в помещение на съответния съд.

Плюс за страните при съдебна медиация е, че процедурата е напълно безплатна за тях.

Извънсъдебна медиация към настоящия момент се провежда и по висящи дела, и по спорове, неразглеждани от съд. Тоест предметът на извънсъдебната медиация е по-широк от предмета на съдебната медиация, погледнат от този ъгъл. Видовете спорове, по които може да се използва, са основно граждански, търговски и семейни спорове, по-рядко други.

За стартиране на извънсъдебна медиация е необходимо поне една от страните да подаде заявление за медиация при медиатор по свой избор. Заявлението е бланка, която се предоставя от медиатора, тоест подготовката се извършва от медиатора. Ако заявление е подадено само от едната страна, медиаторът се свързва с другата, за да предаде поканата за медиация. Обикновено това се прави по имейл, като заедно с  поканата медиаторът изпраща и общите си условия, кратки обяснения за процедурата, адрес на помещението, където ще се проведе сесията. Извънсъдебна медиация се провежда в помещение на медиатора, а не на която и да било от страните – те трябва да са на неутрална територия.

Извънсъдебната медиация не е безплатна. Все още няма приета единна тарифа, на която да работят всички медиатори в страната, макар че има такова предложение. Тоест таксата на извънсъдебните медиатори може да се различава. Ако заявлението е подадено от една от страните, обикновено тя поема разноските. Ако страните подадат общо заявление за започване на медиация, таксата за процедурата обикновено се дели между тях по равно.

Процедурата по медиация протича в сесия, която протича еднакво и в Съдебните центрове, и при извънсъдебните медиатори. Стандартната продължителност на сесия по медиация е три часа. Някои извънсъдебни медиатори посочват такса за сесия ДО ТРИ ЧАСА, което означава, че това е минималната такса, под която не се ангажират. Други посочват такса ЗА ТРИ ЧАСА, което следва да се разбира като в предходното изречение. Ако сесията продължи повече от три часа, допълнителните часове се заплащат почасово при всеки извънсъдебен медиатор.

Таксата за сесия съгласно Закона за медиация се заплаща авансово и това е условие за започването й. Това е императивно изискване на Закона и се спазва от всички.

Самата сесия протича в общи и индивидуални срещи с еднаква продължителност за двете страни. Как ще протече сесията се преценява само от медиатора, който е независим. В зависимост от индивидуалните особености на спора, страните и други обстоятелства всяка процедура може да протече различно. Малко са случаите, в които цялата сесия по медиация протича изцяло в обща среща и в един ден.

Самата процедура е почти неформална, но също има етапи. За участие в процедурата на страните не са необходими специални знания и могат да участват самостоятелно. Ако желаят могат да участват и с трети лица, които следва да са запознати предварително със задължението си да спазват поверителност, което се и декларира от тях. Ако третите лица откажат да подпишат декларация за поверителност, те не се допускат в процедурата.

Един от принципите на медиацията е равенство на страните, което означава, че ако една от тях участва с трето лице, другата също трябва да участва с трето лице. Това се уточнява от медиатора и страните още при подготовката за медиация.

Преди започване на сесията страните и медиаторът подписват бланково споразумение за медиация, което се предоставя от медиатора. В него се уреждат правата и задълженията на всеки, срок, в който трябва да приключи процедурата и други важни обстоятелства.

За постигане на споразумение в медиация, без значение в Съдебен център или извънсъдебна, е нужно активно участие и на страните, не само на медиатора.

Споразумението се постига по взаимно съгласие на страните, тоест важните решения по спора се вземат от тях, подпомогнати от медиатора.

Медиаторът контролира процедурата, страните контролират решението.

Ако страните желаят изготвяне на писмено споразумение по спора, това е отделна от медиацията услуга и някои медиатори я предлагат.

При спорове между страни, които имат трайни отношения помежду си – роднини по произход, съпрузи в развод или след развод с общи деца, разделящи се двойки, били във фактическо съпружеско съжителство, с общи деца, извънсъдебната медиация трябва да бъде първата използвана възможност за решаване на спора им. Ако отнесат спора за разглеждане първо от съд и по време на висящността на съдебното производство опитат решаване на спорните въпроси чрез медиация, страните вече са загубили невъзвръщаеми ресурси, отношенията им са се влошили повече отпреди делото и постигането на споразумение става по-трудно.

Успешно приключилите извънсъдебни медиации са двойно повече от успешните медиации в Съдебните центрове.

Previous Story

Balkan eCommerce Summit 2025

Next Story

Монтаж на безжични камери за видеонаблюдение: Стъпка по стъпка

Latest from Blog

11 неща, които да обмислите, преди да изберете стратегия за слот игри

Изборът на стратегия за слот игри може значително да повлияе на преживяването и резултатите ви. Независимо дали играете за забавление или с цел постигане на дългосрочна стабилност в печалбите, има няколко важни

6-годишно момче продава играчките си, за да събере пари за лечение

Малкият Илиян: Лечението ми е по-важно от играчките Шестгодишно дете от великотърновското село Сушица е принудено да продава играчките си, за да събере средства за лечение на рядко автоимунно заболяване. Илиян страда

Владимир Чуков: Имамоглу е реалната заплаха за властта на Ердоган

Борбата за Истанбул се превръща в битка за властта в цяла Турция Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, който наскоро подаде документи за кандидат-президент на Народнорепубликанската партия, е изправен пред поредно правно предизвикателство,

Владимир Чуков: Имамоглу е реалната заплаха за властта на Ердоган

Борбата за Истанбул се превръща в битка за властта в цяла Турция Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, който наскоро подаде документи за кандидат-президент на Народнорепубликанската партия, е изправен пред поредно правно предизвикателство,
Go toTop