
Банките нямат право на неясни условия за промяна на ГПР
Банките в Европейския съюз вече нямат право да прилагат непрозрачни механизми за промяна на годишния процент на разходите (ГПР) по кредити, постанови Съдът на ЕС в Люксембург на 13 февруари 2025 година. Според решението, което ще бъде задължително за всички страни-членки, включително и България, финансовите институции трябва да предоставят на кредитополучателите пълна, ясна и точна информация относно всички разходи, които ще имат при обслужване на задълженията си.
Според информация от „Де факто“, решението на съда в Люксембург идва след запитване от Варшавския районен съд по дело на полски гражданин срещу местна банка заради завишен годишен процент на разходите. В договора за заем били включени многобройни условия за завишаване на ГПР, включително промени в инфлацията, минималната работна заплата, средната заплата в корпоративния сектор, цените на енергията и дори пощенските услуги.
В решението си Съдът на ЕС категорично заявява, че изброяването на обстоятелства, водещи до повишаване на разходите, без потребителят да може да провери тяхното настъпване и въздействие, представлява нарушение на европейската директива за договорите за потребителски кредити. При такива нарушения потребителите получават правото да връщат кредитите си без лихви и допълнителни такси.
Новини за „швейцарските заеми“ в България
Междувременно, българският Върховен касационен съд (ВКС) взе важно решение в полза на пострадалите получатели на т.нар. „швейцарски заеми„. На 5 март 2025 година ВКС постанови, че кредитополучателите имат право не само на възстановяване на всички платени лихви и такси, но и на курсовите разлики, получени от поскъпването на швейцарския франк.
„ВКС се позовава на вече отменения член 14 от Закона за потребителските кредити, който е действал към момента на отпускане на кредитите, деноминирани в швейцарски франкове. Той гласи, че когато един договор е обявен за нищожен, потребителят връща чистата стойност на кредита. И тъй като потребителите реално са взели кредити в евро или левове, а не във франкове, те трябва да бъдат компенсирани и за изплатените на банките курсови разлики от поскъпването на швейцарския франк спрямо лева,“ обясни за вестник „Сега“ адвокат Десислава Филипова.
Според адвокат Филипова, става въпрос за значителни суми – двойно по-високи от това, което доскоро ВКС приемаше като дължими компенсации от банките към кредитополучателите. „Решението на ВКС е пример за това как съдебната практика се развива и как един съд може да търси решения, когато законодателят не е дал ясен механизъм за защита,“ посочи тя.
Това решение идва след като преди две години Съдът на ЕС обяви за нищожни договорите за „швейцарски заеми“ в България с аргумента, че банките не са предоставили пълна информация за икономическите последици за кредитополучателите при значително поскъпване на франка спрямо лева. През ноември 2024 година ВКС също обяви тези договори за нищожни в цялост по дело на клиент на Пощенска банка, като постанови възстановяване на всички платени лихви и такси по кредита.
Dunavmost.com