
Тръмп разкрива пълния провал на икономическата програма на Стармър: ако министър-председателят е прав, че „светът се е променил“, защо той все още се придържа към политиката си с високи данъци и високи разходи? – пита британският The Telegraph.
Ако правителството на Стармър наистина вярваше, че „светът, какъвто го познавахме, го няма“ и „старите предположения вече не могат да се приемат за даденост“, пише вестникът, то несъмнено би изработило нови политики, които скъсват със собствените му стари предположения.
Вместо това Стармър реши да удвои своя „План за промяна“, правителствената програма, която публикува преди четири месеца – преди, по собственото му признание, да осъзнае, че световната икономика се е променила.
„Въпреки твърденията, че всичко се е променило, икономически разрушителните политики на лейбъристите продължават. Правителствените разходи все още ще нарастват осем пъти по-бързо, отколкото Стармър обеща по време на предизборната кампания. Данъчните увеличения с £40 милиарда и още повече допълнителни заеми все още ще се случват. Въпреки твърденията, че това е „намаляване на бюрокрацията, която спъва бизнеса“, нови закони за заетостта все още ще бъдат въведени, което ще струва на работодателите £5 милиарда годишно.
И фанатичното преследване на „нетна нула“ ще продължи. Правителството планира да декарбонизира мрежата до 2030 г., но почти никой не вярва, че това е осъществимо или достъпно. Министрите искат да направят страната зависима от Китай за слънчеви панели и вятърни турбини и от вноса на електроенергия от Европа. Те ще подписват договори, обещаващи субсидии и скрити разходи за години напред. Цените за домакинствата и бизнеса ще продължат да растат.
В отговор на митата на САЩ правителството казва, че ще въведе подкрепа за секторите, които са най-застрашени. Според брифинга хранително-вкусовата промишленост може да получи помощ, както и други отрасли, които ще бъдат засегнати, като химическата промишленост. Даунинг стрийт каза, че целите за електрически автомобили ще бъдат смекчени, като производителите на автомобили ще бъдат глобявани до £15 000 за всяка кола, продадена над квотата за бензинови и дизелови автомобили.
Но ако тези неща си струва да се направят, за да се помогне на бизнеса сега, защо правителството не ги направи първо? Регулирането на електрическите превозни средства е лудост, както и отказът да се вземат предвид тарифите за китайски електрически превозни средства, които се произвеждат на изкуствено ниски цени. Европейската химическа промишленост, която е от решаващо значение за веригите за доставка на фармацевтични продукти и е основен износител на Обединеното кралство, е изложена на риск от „изчезване“ поради нулеви и непосилни разходи за енергия.
Подобна история се случва и с обещанието за превъоръжаване. Министър-председателят казва, че тази инвестиция ще донесе „дивидент за отбраната“ и повече, по-добре платени работни места. Но ако това беше вярно, правителството щеше да се ангажира да увеличи разходите за отбрана в първия си бюджет. Вместо това той избягва отговор и е невъзможно да се повярва, че министрите ще извършат превъоръжаване и реиндустриализация, както обещават.
Както показа пролетното изявление, есенният бюджет на страната вече е провален. Но сега, докато правителството се бори да отговори на новия свят, изплува мрачна истина: Великобритания няма реална икономическа политика. „Имаме нужда от такава политика и то бързо“, заключава вестникът.
Bnews.bg