
Ричард Алибегов: Протестните действия започват утре
От 19 март 2025 година ресторантьорският бранш стартира протестни действия в няколко града на страната. Целта е да привлекат вниманието на властите преди предстоящото гласуване за размера на ДДС за хотелиери и ресторантьори в Бюджет 2025. Първоначално протестите ще са с продължителност от един до два часа, но при липса на резултат се планират по-сериозни действия.
„Протестните действия започват утре. Те ща се леки – за час-два в няколко града. С тях искаме да покажем, че трябва да ни се обърне внимание„, заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов в предаването „Денят на живо“ по NOVA NEWS.
Той отправи категорично предупреждение, че ако исканията им не бъдат чути и данъкът върху добавената стойност бъде увеличен до 20%, бизнесът ще предприеме по-радикални действия, включително затваряне на заведения и блокиране на площади и булеварди във всички градове на страната.
Проблемите пред бранша
Според Алибегов, България е сред малкото държави с 20% ДДС в хотелиерството и ресторантьорството, което поставя родния бизнес в неравностойна позиция. Той подчертава, че „данъците трябва да са такива, че да може да бъдат събрани“, като посочва за пример обсъжданията по темата в Германия.
Председателят на асоциацията изтъква, че браншът има конкретни предложения за изсветляване на сектора и увеличаване на приходите в държавната хазна. Затова настояват за среща със Съвета за управление и с Бойко Борисов, за да представят своите идеи.
В случай че ДДС бъде увеличено, Алибегов прогнозира сериозни икономически последствия: намаляване на приходите от корпоративен данък, съкращаване на персонал и фалити на заведения поради увеличаване на цените и спад в оборотите. Той посочва, че за последните пет години доставните цени са нараснали между 30% и 70%, заедно с цената на електроенергията, което допълнително оказва натиск върху бизнеса.
Коментар за трагедията в Кочани
По повод неотдавнашната трагедия в Кочани, Северна Македония, Алибегов коментира, че северната ни съседка е на нивото на България от 2000 година в сферата на безопасността в заведенията. Той отбеляза, че у нас сериозните подобрения са започнали след трагедията в дискотека „Индиго“, а сега изискванията са изключително високи и всичко е регламентирано.
„В подобна сграда, която те наричат дискотека, в България няма да получите лиценз и за кебапчийница. Когато се организира събитие, трябва да се гарантира безопасността на всички. И собственикът на заведението и организаторът на събитието са еднакво виновни„, категоричен е Алибегов.
Dunavmost.com