1 min read

Управляващото мнозинство се обяви за запазване на хартиените бюлетини

Идеята за регионални преброителни центрове среща сериозен отпор

Управляващото мнозинство категорично застана зад идеята за запазване на хартиените бюлетини в изборния процес. Това стана ясно по време на тричасовата дискусия на работната група, която обсъжда промените в Изборния кодекс преди второ четене. В общия проект за окончателно приемане са включени пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, „Възраждане“, БСП и ИТН, които вече са приети на първо четене.

Дискусията беше организирана от Комисията по конституционни и правни въпроси, като председателят Анна Александрова от ГЕРБ-СДС ясно изрази позицията: „Ние, управляващото мнозинство, не желаем да отпадне хартията“. Според Александрова премахването на хартиената бюлетина би довело до още по-ниска избирателна активност.

От ДПС подкрепиха становището на трите партии от управляващото мнозинство, но излязоха с компромисно предложение. „Не можем и не искаме да лишаваме българския избирател от правото да гласува с хартиена бюлетина. Направили сме предложение – след като избирателят гласува с хартиената бюлетина, още в тъмната стаичка да има сканиращо устройство, в което избирателят поставя бюлетината“, заяви Ваня Василева от движението.

Експериментално въвеждане на сканиращи устройства

Анна Александрова изрази мнение, че е възможно сканиращите устройства да бъдат въведени експериментално в избирателни секции в трите най-големи града на България. Тя обаче напомни, че в държавния бюджет не са предвидени средства за такива устройства. Според председателя на комисията работещото решение за предстоящите избори е включването на юристи, учители и представители на държавните институции във всяка секционна избирателна комисия, което би предотвратило грешки при броенето на бюлетините.

Това предложение обаче срещна възражения от представителите на Централната избирателна комисия (ЦИК), които подчертаха, че дори в момента е трудно да се намерят достатъчно юристи за 265-те общински избирателни комисии.

Спорове около преброителните центрове

Именно поради недостига на квалифицирани кадри, част от участниците в дискусията се обявиха против идеята за създаване на регионални преброителни центрове. Друг аргумент срещу тази идея е, че при евентуално повторно преброяване ще бъде трудно да се установи къде точно са допуснати грешки.

В хода на дебата бяха представени и идеи, които не присъстват в приетите на първо четене законопроекти на петте парламентарно представени партии. Сред тях се открояват предложенията за увеличаване на изборния праг за влизане в Народното събрание от 4% на 6%, въвеждане на образователен ценз за членовете на секционните избирателни комисии и опростяване на изборните протоколи.

„Вътре има неща, които ако се приемат, ще имаме абсурдно законодателство“, предупреди заместник-председателят на ЦИК Цветозар Томов.

Следващата дискусия по темата ще се проведе идния вторник, когато експерти и народни представители ще обсъдят възможностите за подобряване работата на секционните избирателни комисии и избирателните списъци.

Dunavmost.com

Previous Story

Шолц и Макрон обещават постоянна военна подкрепа за Украйна

Next Story

Доналд Тръмп: Разговорът ми с Владимир Путин беше много добър и продуктивен

Latest from Blog

Порои блокираха пътища в Халкидики

Аварийни екипи работят по отводняването и разчистването на наносите в популярната туристическа дестинация Проливни дъждове предизвикаха наводнения в полуостров Халкидики, Гърция, затруднявайки достъпа до някои от най-посещаваните туристически дестинации в региона. Движението

Борислав Сарафов: Постоянен арест за пияни и дрогирани шофьори, причинили смърт

Прокурорите трябва да третират такива случаи като умишлени престъпления, смята изпълняващият функциите главен прокурор Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов препоръча на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагане на

Володимир Зеленски: Украински войници все още се сражават в Курска област

Украйна твърди, че нейни военни все още контролират части от руската територия Въпреки руските твърдения за възстановен контрол над Курска област, украинските военни продължават да се сражават на руска територия. Според публикация

Иво Сиромахов: Литературата е вредна, забранете часовете по литература

Известният сценарист и хуморист иронизира дебата за въвеждането на предмет „Религии и добродетели“ в българските училища Известният български сценарист, писател и хуморист Иво Сиромахов публикува саркастичен коментар във Facebook профила си, в

Financial Times: Назначаването на Стив Уиткоф се превърна в тласък за американската дипломация.

Силното приятелство между Тръмп и Уиткоф се е превърнало в двигателя на американската дипломация, пише FT. Назначаването на предприемач без опит в публичната администрация за специален пратеник на президента изненада всички. Това
Go toTop