1 min read

Финансовите пирамиди се адаптират към новите технологии

Обещанията за бързи печалби продължават да примамват неподготвени инвеститори

Финансовите пирамиди продължават да бъдат сериозен проблем и през 2025 година, като хиляди хора все още се подлъгват по обещанията за бързи и високи печалби. Според информация на Дарикнюз, тези стари измамни схеми успешно се адаптират към новите технологии и продължават да събират жертви.

Същността на финансовите пирамиди остава непроменена през десетилетията – привличане на нови участници, чиито вноски се използват за изплащане на „печалби“ на по-ранните членове. Този модел съществува още от 20-те години на миналия век, когато Чарлз Понци създава първата подобна схема.

Основният проблем е, че хората продължават да вярват в нереалистични обещания за печалба„, коментират експерти, цитирани от Дарикнюз. Те посочват няколко ключови признака, по които можем да разпознаем финансовите пирамиди.

Основни признаци на измамните схеми

На първо място, това са обещанията за нереалистично високи печалби, значително над пазарните нива. Друг тревожен сигнал е липсата на конкретна информация за реалната дейност на компанията и начина, по който се генерират приходите.

Характерен белег е и психологическият натиск върху участниците да набират активно нови членове, за да „гарантират“ доходите си. Не на последно място – създаването на изкуствени пречки при опити за теглене на средства, като „технически проблеми“ или въвеждане на сложни процедури.

Модерни техники за измама

С развитието на технологиите, финансовите пирамиди се адаптират към новите възможности. Сред съвременните похвати са:

Използването на криптовалути – предлагат се „инвестиции“ в криптоборси или икономически игри, които уж гарантират стабилна доходност.

Все по-популярно става използването на дипфейкове и фалшиви препоръки – мошениците създават фалшиви видеа с известни личности, за да спечелят доверието на потенциалните жертви.

Много от измамните схеми се маскират като легални проекти чрез фиктивни лицензи и копия на сайтове на реални компании.

Как да се защитим?

Експертите препоръчват задължителна проверка на компаниите, в които планираме да инвестираме. Всички лицензирани инвестиционни фирми трябва да са регистрирани в съответния държавен орган.

Специалистите съветват да бъдем подозрителни към предложения за гарантиран доход, тъй като реалните инвестиции винаги крият определен риск. Важно е също да не се поддаваме на натиск за бързи решения без време за обмисляне.

Ако вече сме станали жертва на финансова пирамида, експертите препоръчват незабавно да подадем сигнал към полицията и съответните органи. Необходимо е да съберем всички доказателства – документи, разписки и кореспонденция, които могат да помогнат за връщане на поне част от средствата. Не на последно място – важно е да споделим информация с близки и познати за измамата, за да предотвратим нови жертви.

Финансовите пирамиди са глобален проблем, който изисква висока финансова грамотност и критично мислене. Единственият сигурен начин да защитим парите си е да инвестираме само в доказано легални и регулирани компании.

Dunavmost.com

Previous Story

Три милиона българи ще плащат по-високи вноски за пенсии от 2027 година

Next Story

Тържествена заря-проверка събра държавния елит на площад „Народно събрание“

Latest from Blog

Скандал в Израел: Правителството се изправя срещу правосъдието

Скандалът „Катаргейт“ разтърсва управлението на Нетаняху Израел се намира в най-дълбоката политическа криза от създаването си, след като правителството на Бенямин Нетаняху предприе безпрецедентни действия срещу главния прокурор на страната. Информацията е

ИАРА залови бракониери с незаконен улов край Белене

Засечени са бракониери, използващи метода „косене“ на река Искър Мащабна акция на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) разкри множество нарушения при проверки на водоемите в Северна България през изминалата седмица,

Смачканата Киселова даде варианти за връщането на ПГ на Меч! Не коментира заплахите за убийство от Пеевски, а натискът към нея бил от професионалисти

Явно заплахите към шефката на Народното събрание са дали резултат. Наталия Киселова излезе на светло след заплахите от Пеевски и опита и да разтури групата на МЕЧ.Тя даде два варианта за изход

Вместо ЦИК и Информационно обслужване, Спортният тотализатор да прави изборите!

Изборните технологии, ползвани у нас, са тежко компрометирани – и с машина, и с хартиена бюлетина.Струва ми се, с оглед на неделната демонстрация, организирана от Спортния тотализатор, че би било изключително удачно

Евакуация на два гръцки острова заради бушуващи пожари

Силен вятър затруднява гасенето на огнената стихия на островите Евия и Лефкада Извънредна ситуация е обявена на два гръцки острова заради бушуващи горски пожари, съобщава Българското национално радио. Властите предприемат спешни мерки
Go toTop