
Липсата на доверие спира реформата в пенсионната система
Българите не желаят да отделят повече средства за пенсионната система, докато тя остава нереформирана, а доверието в институциите продължава да бъде ниско. Това заяви заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Мария Минчева в предаването „България сутрин“ по Bulgaria ON AIR.
„Доверието в институциите е разрушено и хората не желаят да дават повече пари в нереформирани системи“, категорична бе Минчева.
Заместник-председателят на БСК припомни, че всеки месец от осигуровките на работещите се изплащат пенсиите на настоящите пенсионери, като от 2000 година в България функционира тристълбова система.
„Една част отива за изплащане на пенсиите, друга част отива във втория стълб – допълнителното пенсионно осигуряване. Тези сметки са лични спестовни“, обясни Минчева.
По думите ѝ през годините политиците са правили многобройни промени в пенсионната система без необходимите актюерски разчети, които да покажат дългосрочното им влияние върху финансовата устойчивост.
Финансова неграмотност сред младите
Мария Минчева изрази сериозна загриженост относно ниските нива на финансова грамотност сред младите хора в България.
„Темата за финансовата грамотност става голям воденичен камък. 45 хиляди млади хора до 25 години са с изпълнителни дела. Не знаят какво е кредит, какво е бърз кредит… Трябва да се борим с тези потресаващи нива на неграмотност“, заяви тя пред Bulgaria ON AIR.
Според Минчева е изключително важно да се работи именно с младите хора, които сега навлизат в трудовия пазар, за да разберат необходимостта от заделяне на средства за старините си.
Конкретни мерки за устойчивост на системата
За да се осигурят повече средства за пенсии, заместник-председателят на БСК предлага няколко конкретни стъпки:
- Увеличаване броя на осигурените лица
- Насърчаване участието на пазара на труда на жените и хората над 65-годишна възраст
- Създаване на условия за увеличаване и изсветляване на доходите
Минчева разкри, че около 50 процента от разходите за пенсии се покриват от осигуровки, а останалата половина се финансира чрез данъци. Същевременно демографската криза усложнява допълнително ситуацията – с намаляването на населението става все по-трудно чрез осигуровките на работещите да се събират достатъчно средства за пенсии.
По отношение на Ковид добавката от 60 лева, Минчева смята, че тя може да бъде изведена от пенсиите и да не се осъвременява, като повдига въпроса: „Трябва ли работещите хора да платят цената?“
„С пенсиите трябва много деликатно, трябва предвидимост“, подчерта Минчева, като се обяви против разговорите за замразяване на пенсиите. Вместо това, тя призова за установяването на ясни параметри при кои обстоятелства може да не се прилага осъвременяването им.
Dunavmost.com