
Сред номинираните са бивш правосъден министър, лекар и бивш национален омбудсман
Шест кандидатури за поста омбудсман на Република България са постъпили в Народното събрание, става ясно от публикуваната информация на сайта на парламента. Сред тях са имената на Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая Манолова и Велислава Делчева.
Процедурните правила за избора бяха приети от депутатите на 13 февруари тази година, като бе определен 28-дневен срок за подаване на предложения. Според правилата, номинации за омбудсман могат да правят народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза.
Кои са кандидатите
Антон Станков е номиниран от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница“. Той е заемал поста правосъден министър в правителството на Симеон Сакскобургготски.
Мария Матева, предложена от „Български Червен кръст“, понастоящем е комисар по неприкосновеността на личния живот в България. Тя изпълнява втори мандат като член на Комисията за защита на личните данни, избрана от квотата на ДПС.
Джема Грозданова е издигната от „Национална пациентска организация“. По професия е лекар, а от 2009 до 2020 година е била народен представител от ГЕРБ. Впоследствие е избрана за заместник-председател на партия „Републиканци за България“.
Димитър Маргаритов е предложен от Българска национална асоциация „Активни потребители“. В периода 2015-2022 година той е оглавявал Комисията за защита на потребителите, а за кратко е бил и заместник-министър на икономиката и индустрията.
Мая Манолова получава подкрепата на 23 граждански организации. В политическата си кариера тя е била народен представител в няколко състава на Народното събрание. Заемала е и поста национален омбудсман в периода от 2015 до 2019 година.
Велислава Делчева е номинирана от депутатите от ГЕРБ-СДС Росица Кирова и Анна Александрова. В момента тя работи като държавен експерт в Министерството на правосъдието. От 2022 година до началото на 2025 година е била координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото.
Процедура и мандат
Според Закона за омбудсмана, институцията се избира от Народното събрание при условия на публичност и прозрачност за срок от пет години. Избраният кандидат може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат.
Постът на омбудсман е вакантен от 10 април 2024 година, когато бяха прекратени пълномощията на Диана Ковачева. Тя подаде оставка във връзка с избора ѝ за съдия в Европейския съд по правата на човека.
Dunavmost.com