
Борислава Цигрова от Козлодуй избра да роди в „Майчин дом“ – София
България отчита най-висока раждаемост в Европейския съюз за 2023 година с коефициент 1,81, показват данни на „Евростат„. Това се случва на фона на рекорден спад на раждаемостта в ЕС, където през 2023 година са регистрирани 3,67 милиона новородени, което е с 5,4% по-малко спрямо 2022 година, когато са отчетени 3,88 милиона. След нашата страна по раждаемост се нареждат Франция и Унгария, докато най-нисък коефициент се наблюдава в Малта, Испания и Литва, съобщава Bulgaria ON AIR.
Според данни на Националния статистически институт в България най-много бебета през изминалата година са проплакали в София, Пловдив, Варна и Бургас.
Борислава – гордата майка на тризнаци само на 23 години
В това статистическо многообразие се откроява историята на 23-годишната Борислава Цигрова, която наскоро стана майка на тризнаци. За разлика от общата тенденция за раждане на по-късна възраст, младата жена винаги е знаела, че иска да бъде млада майка.
„Износването на бременността беше супер лека, не съм имала никакви проблеми. От раждането определено ме беше страх, защото досега не съм имала никакви операции и нищо, това беше най-страшната част, но мина. Не е чак толкова страшно. Като разбрахме, че са тризнаци, бащата се шокира повече, отколкото аз. Аз бях свикнала с тази мисъл“, споделя Борислава.
Младата майка е избрала да пропътува разстоянието от Козлодуй до София, за да роди в болница „Майчин дом„, която е известна с опита си в справянето с усложнения по време на бременност.
Промяна в тенденциите при раждаемостта
Изпълнителният директор на СБАЛАГ „Майчин дом“ проф. д-р Иван Костов коментира: „В болница „Майчин дом“ последните години се раждат около 3500 бебета годишно. Можем да кажем, че бройката е почти константна, говорим за последните 4 години. 40% от жените, които раждат не са жители на София. Фактът, че тук имаме много голям опит с всякакви видове усложнения по време на бременността, може би е причината да имаме най-голям брой раждания в страната“.
Лекарите забелязват и друга тенденция – повишаване на средната възраст на родилките, която в България вече е над 30 години. „Просто се промени начинът на живот и начинът на мислене на двойките, а и до голяма степен икономическата криза оказва своето влияние. По-трудно се решават младите хора на първо дете, искат да си стъпят на краката“, обяснява проф. д-р Костов.
Въпреки тази тенденция, Борислава показва друг път: „Аз отдавна искам деца, винаги съм искала много деца и просто ми се сбъдна. Определено всички бебета трябва да си имат поне братче или сестриче, поне по едно. Ние сме голямо семейство. Доста оптимистично съм настроена. Мисля, че ще се справим добре“.
Dunavmost.com