3 mins read

Ще можем ли някога да приключим със смяната на часовото време напролет и наесен?

Обещаното премахване на смяната на времето остава само на думи

Политиците от двете страни на Атлантическия океан продължават да обещават премахването на досадното местене на стрелките, но конкретни действия все още липсват. Въпреки че властите в Европейския съюз и САЩ многократно са се заричали да сложат край на тази практика, промяната остава в сферата на обещанията.

През 2018 година Марош Шефчович, тогавашен заместник-председател на Европейската комисия и настоящ еврокомисар по въпросите на търговията, направи категорично изявление: „Настъпи времето да не си играем с времето. Получихме приблизително 4 600 000 отговора по време на обществените консултации и това е впечатляваща активност. Това е най-мащабното участие в допитване, организирано от Европейската комисия. 84 процента подкрепят спирането на смяната на времето два пъти в годината. Очевидно сме се насочили към умни градове, умни сгради и умни решения, с помощта на които ще постигнем много по-значително пестене на енергия, отколкото с промяната на часовника.“

След като Урсула фон дер Лайен пое председателството на Европейската комисия през 2019 година, последва гласуване за преустановяване на промяната на времето от 2021 година. Но пандемията от COVID-19 и войната в Украйна изместиха приоритетите и плановете са в застой. Европейският съвет, представляващ всички страни-членки, все още не е договорил позиция по предложението от 2018 година и не си е поставил краен срок за това.

Разделено мнение в САЩ

В Съединените щати ситуацията не е по-различна. Повечето американски щати сменят часовото време два пъти годишно, с изключение на Аризона, Хавай, Пуерто Рико и Индиана. По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече да спре връщането на часовниците, но изглежда този въпрос се оказа по-сложен, отколкото се е очаквало.

„Това би трябвало да е най-лесно от всичко, но е въпрос 50 на 50. А в такъв случай е трудно да се въодушевиш. Считам, че хората биха искали да имат повече слънчеви часове до по-късно. Но други хора пък искат да имат повече светлина по-рано, защото не искат да водят децата си на училище по тъмно. Мога да реша въпроса, но много хора предпочитат едното, а много други хора – другото, почти са по равно, а когато случаят е такъв – преминавам към следващия проблем“, коментира американският президент.

Необходимост от координация в Европа

В Европейския съюз координацията между страните-членки е от ключово значение, особено между съседните държави, за да се избегнат смущения в икономиката. Йохан Даниелсон от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, който беше докладчик по въпроса, обясни: „Проблемният въпрос за страните членки е точно коя часова зона да се избере. Формално всяка страна членка има правото да избере свое собствено стандартно време, но най-важното нещо е да спре промяната на часа и след това да координираме коя времева зона да изберем. Според проучванията 20 процента от населението, предимно децата, възрастните и хронично болните хора страдат най-много от промяната на часа.“

Франсоа Бауш, бивш вицепремиер на Люксембург, представи друга перспектива: „Ние например имаме по 200 000 души, които ежедневно пътуват до Люксембург, за да работят в нашата държава – от Белгия, от Франция, от Германия. Така че да, подкрепяме идеята за обща позиция и обща рамка за Европа.“

Страни, които вече не сменят времето

Немалко държави по света вече са взели решение да не променят часа два пъти годишно. Сред тях са Исландия, Турция (която избра да се придържа към лятното часово време през 2016 година), Русия (която през 2014 година спря за постоянно часовниците според зимното или астрономическото часово време), Беларус, Армения, Азербайджан, Грузия, Нова Зеландия, част от Австралия, Китай, Индия и Япония. Украйна би трябвало тази година да преустанови смяната на времето след решение на парламента от юли 2023 година.

Интересно е, че при допитването на Еврокомисията през 2018 година в Гърция и Кипър над 50 процента от респондентите са гласували в подкрепа на смяната на времето. Италия и Малта са другите две държави, където над 30 на сто от запитаните са искали да се продължи да се сменя часовото време.

Минимални ползи от смяната на времето

„Днес икономиите на енергия от промяната на времето са минимални и намаляват все повече. Оценките варират, но според скорошни проучвания те се равняват на 0,1-0,2 процента от годишното потребление на електричество“, заяви преди шест години тогавашният еврокомисар по транспорта Виолета Булц, която е един от авторите на идеята за отказ от местенето на стрелките.

Любопитен факт е, че с идеята да се пести електроенергия, преминаване към лятно часово време въвеждат Бангладеш през 2009 година, но се отказва от идеята след шест месеца, и Египет през 2014 година, но се връща към стария си режим година по-късно. А курортът Анджаджави в Мадагаскар е въвел собствена времева зона с един час напред спрямо останалата част на страната, за да изгрява слънцето по-късно и да залязва по-рано.

От темата за смяната на часа едва ли се интересуват 200-те жители на най-северната точка на Европейския съюз и Финландия – селцето Нуоргам, където полярната нощ, когато Слънцето не се показва на хоризонта, трае над 50 дни между ноември и януари.

Ще можем ли някога да приключим със смяната на часовото време напролет и наесен? Само времето ще покаже…

Dunavmost.com

Previous Story

Руслан Стефанов: „Северен поток“, „Южен поток“ и „Турски поток“ са излишни проекти без пазарна стойност

Next Story

Доналд Тръмп хвана за ушите Ирландия, за да върне данъците от фармацевтичните компании!

Latest from Blog

Порои блокираха пътища в Халкидики

Аварийни екипи работят по отводняването и разчистването на наносите в популярната туристическа дестинация Проливни дъждове предизвикаха наводнения в полуостров Халкидики, Гърция, затруднявайки достъпа до някои от най-посещаваните туристически дестинации в региона. Движението

Борислав Сарафов: Постоянен арест за пияни и дрогирани шофьори, причинили смърт

Прокурорите трябва да третират такива случаи като умишлени престъпления, смята изпълняващият функциите главен прокурор Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов препоръча на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагане на

Володимир Зеленски: Украински войници все още се сражават в Курска област

Украйна твърди, че нейни военни все още контролират части от руската територия Въпреки руските твърдения за възстановен контрол над Курска област, украинските военни продължават да се сражават на руска територия. Според публикация

Иво Сиромахов: Литературата е вредна, забранете часовете по литература

Известният сценарист и хуморист иронизира дебата за въвеждането на предмет „Религии и добродетели“ в българските училища Известният български сценарист, писател и хуморист Иво Сиромахов публикува саркастичен коментар във Facebook профила си, в

Financial Times: Назначаването на Стив Уиткоф се превърна в тласък за американската дипломация.

Силното приятелство между Тръмп и Уиткоф се е превърнало в двигателя на американската дипломация, пише FT. Назначаването на предприемач без опит в публичната администрация за специален пратеник на президента изненада всички. Това
Go toTop