
Промените в климата засягат все по-осезаемо Балканския полуостров
Изминалата 2024 година се оказа най-горещата в Гърция за последните 30 години, надминавайки дори рекорда от 2023 година. Това показват официалните данни на научната група на climatebook.gr за климатична оценка, цитирани от гръцката информационна агенция АНА-МПА.
Статистиката разкрива, че 2024 година е била най-топлата в страната от 1991 година насам със средна годишна температура от 16 градуса. Във всички региони на Гърция измерената средна максимална температура е надвишила значително средната стойност на този показател за периода 1991-2020 година.
Особено притеснителен е фактът, че в 77 процента от дните на изминалата година са регистрирани положителни температурни отклонения, което прави ефектите на климатичните промени ясно забележими през всички сезони.
Експертна оценка
Директорът по изследванията на Института за проучване на околната среда и устойчивото развитие на Атинската национална обсерватория д-р Константинос Лагувардос определи метеорологичните условия през 2024 година като „екстремни“.
„През почти всички месеци на годината е имало температури над нормалните стойности“, подчерта експертът.
Според д-р Лагувардос, отклоненията в температурата в цяла Гърция са били с +1,8 градуса спрямо средното за климатичния период 1991-2020 година.
Глобални тенденции
Данните сочат, че 2024 година е била най-горещата не само в Гърция, но и в глобален мащаб. Средните температури в световен план са били с 1,6 градуса по-високи от тези в прединдустриалната епоха (1850-1900 година).
Друг тревожен показател, отбелязан от д-р Лагувардос, е увеличаването на нивата на въглеродния диоксид на планетата. Средната им стойност през 2024 година е достигнала 422,1 ppm, което е с 2,9 ppm повече от средното за 2023 година.
Регионални различия
Научното проучване установява, че през 85 от общо 92 дни на лятото на 2024 година в Гърция са били измерени температури с много високи положителни отклонения. Юни 2024 година се оказва най-горещият месец за последните десетилетия с продължителни периоди на високи температури.
Според данните на работната група най-големи положителни отклонения (между +2,1 и +2,3 градуса) са регистрирани в Западна и Северна Гърция, докато най-ниските са отчетени на остров Крит.
„Регионите, които се затоплят най-бързо в страната ни, са областите в Северна Гърция, които се намират далеч от морето и това го наблюдаваме и извън границите (ни), в балканските страни, България, Румъния“, коментира д-р Лагувардос.
По отношение на валежите, 2024 година е била деветата най-суха година за трийсетгодишния период на наблюдение.
Dunavmost.com