Volkswagen обмисля безпрецедентната стъпка да затвори заводите си в Германия за първи път в 87-годишната си история като част от по-широки усилия за намаляване на разходите на фона на нарастващата конкуренция от страна на китайските производители на електромобили, съобщават CNN и Financial Times. В понеделник германският автомобилен производител, една от най-големите автомобилни компании в света, обяви, че не е изключено затварянето на заводи в родината му. Компанията също така обмисля да прекрати споразумението си за защита на заетостта с профсъюзите, което е в сила от 1994 г. насам.
Оливер Блуме, главен изпълнителен директор на Volkswagen Group, определи европейската автомобилна индустрия като изправена пред „много трудна и сериозна ситуация“. Той изтъкна трудната икономическа среда и нарастващата конкуренция, особено от страна на новите участници на европейския пазар. Блуме отбеляза, че Германия, като производствен център, все повече губи конкурентното си предимство.
Фолксваген, който в края на миналата година стартира инициатива за съкращаване на разходите в размер на 10 млрд. евро (11,1 млрд. долара), отбелязва спад на пазарния си дял в Китай – най-големия си пазар. Доставките за китайски клиенти намаляха със 7% през първата половина на годината в сравнение със същия период на 2023 г., а оперативната печалба на групата спадна с 11,4% до 10,1 млрд. евро (11,2 млрд. долара). Борбата на компанията в Китай се усложнява от нарастващото присъствие на местни марки електрически превозни средства като BYD, които също застрашават позициите ѝ на европейския пазар.
Блуме подчерта, че основният фокус на компанията е насочен към намаляване на разходите, като се планира намаляване на разходите за заводи, веригата за доставки и труда. Той призна, че компанията вече е извършила необходимите организационни промени и сега се концентрира единствено върху намаляването на разходите.
Плановете на Фолксваген за намаляване на разходите вероятно ще се сблъскат със силна съпротива от страна на представителите на работниците и служителите, които държат почти половината от местата в надзорния съвет на компанията, отговорен за назначаването на изпълнителните мениджъри. Основният германски профсъюз IG Metall разкритикува подхода на компанията като лошо управление и обеща да се противопостави на всички мерки, които биха могли да застрашат работните места и локациите. Торстен Грьогер, водещ преговарящ на IG Metall, осъди плана като безотговорен и опасен, заявявайки, че той застрашава същността на дейността на Volkswagen.
Във Фолксваген работят близо 683 000 души по целия свят, като приблизително 295 000 от тях са базирани в Германия. Томас Шефер, главен изпълнителен директор на Volkswagen леки автомобили, потвърди ангажимента на компанията към Германия като място за бизнес и заяви, че разговорите с представителите на служителите ще започнат незабавно, за да се проучат възможностите за устойчиво преструктуриране. Компанията призна, че ситуацията е изключително напрегната и посочи, че само с прости мерки за намаляване на разходите няма да се решат съществуващите проблеми.